Home / SVET / Zem je dostatočne veľká na to, aby boli úspešné obe krajiny, povedal Si Ťin-pching po stretnutí s Bidenom

Zem je dostatočne veľká na to, aby boli úspešné obe krajiny, povedal Si Ťin-pching po stretnutí s Bidenom

16.11.2023 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden po stredajšom štvorhodinovom stretnutí s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom vyslovil presvedčenie, že napäté vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sa zlepšujú. Schôdzka sa uskutočnila na okraji samitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v San Franciscu.

Obmedzenie výroby fentanylu

Šéf Bieleho domu vyzdvihol dohody o obmedzení výroby fentanylu a obnovení vojenskej komunikácie, no tiež priznal, že v niektorých dôležitých otázkach naďalej pretrvávajú rozdielne názory.

Biden a Si sa však dohodli, že počas obdobia nezhôd zdvihnú telefón a porozprávajú sa. Biden nazval stredajšie rozhovory „jednými z najkonštruktívnejších a najproduktívnejších diskusií, aké sme kedy mali“.

Si súhlasil, že pomôže obmedziť výrobu nezákonného fentanylu, ktorý je smrteľnou zložkou drog predávaných v Spojených štátoch. Nemenovaný vysoký predstaviteľ Bidenovej administratívy uviedol, že táto dohoda prezidentov USA a Číny príliš nepoteší latinskoamerické drogové kartely.

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom

Obnovenie vojenskej komunikácie zasa znamená, že vďaka otvoreným kanálom si obe strany budú vedieť vydiskutovať záležitosti a predísť prípadnému konfliktu.

Biden povedal, že USA a Čína budú hovoriť viac aj o umelej inteligencii. Washington a Peking dajú dohromady svojich expertov a prediskutujú otázky rizika a bezpečnosti.

V súvislosti s bezpečnostnou situáciou vo svete Biden apeloval na Si Ťin-pchinga, aby využil svoj vplyv na upokojenie globálneho napätia, predovšetkým aby sa pokúsil zatlačiť na Irán, nech neeskaluje konflikt medzi Izraelom a Hamasom.

Obaja lídri si tiež zaspomínali na časy, keď sa spoločne stretávali v pozícii viceprezidentov a vypestovali si vtedy hlboký osobný vzťah. „Nie vždy sme sa dohodli, čo nikoho neprekvapilo, ale naše stretnutia boli vždy úprimné, priame a užitočné,“ povedal Biden. Dodal, že „je prvoradé, aby sme si vy a ja navzájom jasne rozumeli, ako líder lídrovi, bez mylných predstáv alebo nedorozumení“.

Najdôležitejší bilaterálny vzťah na svete

Čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s americkým náprotivkom Joeom Bidenom označil partnerstvo medzi oboma krajinami za „najdôležitejší bilaterálny vzťah na svete“, pričom povedal, že „Zem je dostatočne veľká na to, aby boli úspešné obe krajiny“. Referuje o tom web The Guardian.

„Čínsko-americké vzťahy za ostatných 50 rokov alebo dlhšie nikdy neboli hladké a vždy čelili nejakému problému. Napriek zvratom však pokračujú v napredovaní. Planéta Zem je dostatočne veľká na to, aby boli obe krajiny úspešné, a úspech jednej krajiny znamená príležitosť pre druhú,“ povedal Si Ťin-pching.

Americký predstaviteľ povedal, že väčšinu rozhovorov o tejto záležitosti viedol Biden a že Si Ťin-pching väčšinou počúval a že je príliš skoro povedať, aký druh správy Čína pošle Teheránu a ako ju prijíma. Biden tiež vyzval Si Ťin-pchinga, aby naďalej nepodporoval ruskú inváziu na Ukrajinu.

Viac k témam: Americký prezident, Čínsky prezident, Rokovanie
Zdroj: SITA.sk – Zem je dostatočne veľká na to, aby boli úspešné obe krajiny, povedal Si Ťin-pching po stretnutí s Bidenom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mier za ruských podmienok nebude znamenať koniec ľudského utrpenia, uviedla estónska premiérka Kallasová

Kallasová priznala, že západných spojencov treba čoraz viac presviedčať o potrebe podpory Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *