Home / SVET / Francúzsko vydalo medzinárodný zatykač na sýrskeho prezidenta Baššára Asada, dôvodom je údajná účasť na mnohých zločinoch

Francúzsko vydalo medzinárodný zatykač na sýrskeho prezidenta Baššára Asada, dôvodom je údajná účasť na mnohých zločinoch

15.11.2023 (SITA.sk) – Francúzske justičné orgány v stredu vydali medzinárodný zatykač na sýrskeho prezidenta Baššára Asada, jeho brata a ďalších dvoch armádnych generálov za ich údajnú účasť na vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti vrátane chemického útoku na predmestia Damasku v roku 2013.

Právnici obetí vojny v Sýrii Jeanne Sulzer a Clemence Witt a viaceré mimovládne organizácie angažujúce sa v pomoci Sýrčanom toto rozhodnutie privítali. Asadova armáda podľa západných krajín aj nestranných mimovládnych organizácií opakovane použila proti vlastným obyvateľom chemické zbrane, hoci ona sama to dlhodobo popiera.

Znamená to zásadný míľnik v boji proti beztrestnosti,“ povedala Sulzer telefonicky pre agentúru AP. „Znamená to pozitívny vývoj v judikatúre, ktorá uznáva závažnú povahu spáchaných zločinov.“ Parížska prokuratúra verejne nekomentovala zatykače, ktoré zostávajú podľa francúzskych zákonov tajné, kým trvá vyšetrovanie.

Viac k témam: Chemické zbrane, Vojnové zločiny, Zatykač, Zločiny proti ľudskosti
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko vydalo medzinárodný zatykač na sýrskeho prezidenta Baššára Asada, dôvodom je údajná účasť na mnohých zločinoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bulharsko poskytne Ukrajine staršie systémy protivzdušnej obrany, pomôže aj s výcvikom pilotov pre stíhačky F-16

Súčasťou tejto pomoci je aj poskytnutie bulharského vzdušného priestoru pre výcvik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *