Home / SLOVENSKO / Liberáli apelujú na KDH, aby sa nenechalo nalákať na sľuby a nepodporilo zmenu volebného systému

Liberáli apelujú na KDH, aby sa nenechalo nalákať na sľuby a nepodporilo zmenu volebného systému

15.11.2023 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí so snahou o zmenu volebného systému zo strany lídra Hlasu-SD a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Extrémny prepad a nerovnosť hlasov

Liberáli tiež apelujú na Kresťanskodemokratické hnutie, aby na danú zmenu nepristúpilo a nenechalo sa nalákať na sľuby Hlasu alebo strany Smer-SD.

„Základnou premisou, prečo nemôžeme súhlasiť so zmenou volebného systému je, že ak majú zákony schvaľované parlamentom platiť pre celé Slovensko, ľudia si majú voliť kandidátov do parlamentu z celého Slovenska. Okrem iných argumentov je ďalším dôvodom extrémny prepad hlasov a nerovnosť hlasov v prípade vyššieho počtu volebných obvodov. Napríklad poslancovi z Medzilaboriec stačí na zvolenie po 3-tisíc hlasov, zatiaľ čo poslancovi z Nitry nemusí stačiť ani 15-tisíc,“ uviedol v reakcii na avizované snahy zmeniť volebný systém predseda SaS Richard Sulík.

Zmeny volebného systému

Dodal, že zvýšením volebných obvodov by nepribudlo demokracie ani by to nezlepšilo a neskvalitnilo politické zastúpenie v zákonodarnom orgáne. Liberáli zastávajú názor, že vládna koalícia by sa mala zamerať na iné zmeny vo volebnom systéme.

„Poďme diskutovať o oveľa potrebnejších zmenách vo volebnom systéme. ako je napríklad dvojkolová voľba v prípade väčšinových volieb, to je v prípade voľby županov, primátorov a starostov, či spojenie prezidentských volieb s eurovoľbami,“ navrhuje podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Obrátil sa i na kresťanských demokratov, ktorých vyzval, aby na účelovú zmenu volebného systému nepristúpili, napriek tomu, že jeden volebný obvod neraz kritizovali a jeho zmenu mali i v programe.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Podpredseda strany SaS, Predseda parlamentu, Predseda strany Hlas-SD, Predseda strany SaS, Programové vyhlásenie vlády, Volebný systém
Zdroj: SITA.sk – Liberáli apelujú na KDH, aby sa nenechalo nalákať na sľuby a nepodporilo zmenu volebného systému © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krajskí prokurátori sa ohradili voči kritike bývalých zamestnancov ÚŠP, vydali spoločné vyhlásenie

Krajskí prokurátori považujú kritiku za absolútne nevhodnú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *