Home / SLOVENSKO / Prezidentka SR napadla na ústavnom súde obmedzenie práva verejnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie

Prezidentka SR napadla na ústavnom súde obmedzenie práva verejnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie

10.11.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s ústavou.

Návrhom tak napáda zákon o zmene a doplnení niektorých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy, ktorý parlament schválil 10. mája 2023.

Novelizácie viacerých zákonov

Zákon obsahuje novelizácie viacerých zákonov v oblasti životného prostredia, pričom jedným z nich je aj zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Napadnutý zákon vypúšťa ustanovenie, ktoré stanovuje právo verejnosti podať odvolanie jednak proti rozhodnutiu o tom, či sa navrhovaná činnosť alebo jej zmena má posudzovať podľa zákona o EIA, ale aj proti záverečnému stanovisku z posúdenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny aj vtedy, ak nebola účastníkom zisťovacieho konania alebo konania o vydaní záverečného stanoviska alebo jeho zmeny. Týmto sa vypúšťa jeden zo spôsobov účasti dotknutej verejnosti, a to bez náhrady,“ informovala Kancelária prezidenta SR.

Rozpor s právami občanov

Pokračovala, že bez náhrady sa tiež odstránilo aj ustanovenie, podľa ktorého verejnosť, dotknutá obec, samosprávny kraj, orgán a ďalšie osoby môžu predložiť pripomienky k rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny.

Prezidentka sa domnieva, že zákon obmedzuje účasť dotknutej verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia, čím sa dostáva do rozporu s právom občanov na priaznivé životné prostredie, právom na informácie o stave životného prostredia a s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR v oblasti životného prostredia a rovnako s judikatúrou Súdneho dvora EÚ.

Viac k témam: posudzovanie vplyvov na životné prostredie, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka SR napadla na ústavnom súde obmedzenie práva verejnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Auto skončilo vo vodnej nádrži v Suchej nad Parnou, polícia v ňom našla človeka bez známok života

Policajti sa budú okolnosťami tragédie ďalej zaoberať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *