Home / SLOVENSKO / Deťom nesmú byť sprostredkované omamné látky, komisár Mikloško vyzýva úrady na stiahnutie novej potraviny z automatov

Deťom nesmú byť sprostredkované omamné látky, komisár Mikloško vyzýva úrady na stiahnutie novej potraviny z automatov

7.11.2023 (SITA.sk) – Je neprípustné, aby boli deťom sprostredkované omamné látky. Vyhlásil to komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý žiada orgány úradnej kontroly potravín a najmä Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby okamžite stiahli z predaja novú potravinu neznámeho pôvodu, ktorá je distribuovaná v automatoch.

Ohrozovanie života a zdravia

Ide o potravinu s obsahom látky THC, HHC a HHC-P. Dôvodom takejto žiadosti je bezprostredné ohrozovanie života a zdravia maloletých detí.

Ako ďalej informoval Úrad komisára pre deti, komisár sa obracia aj na ministerstvo zdravotníctva, generálnu prokuratúru, Úrad verejného zdravotníctva SR a ministerstvo vnútra, aby vykonali opatrenia pre okamžité stiahnutie týchto potravín z predaja. Mikloško poukázal v tejto súvislosti aj na článok z Dohovoru OSN o právach detí, v ktorého zmysle je SR povinná prijímať nevyhnutné opatrenia na ochranu detí pred nezákonným užívaním narkotických či psychotropných látok.

Látky výrazne pôsobia na nervový systém

Komisár dôrazne vyzval aj rodičov, vychovávateľov a pedagogických pracovníkov vrátane rezortu školstva, aby chránili zdravie detí. Podľa Mikloška je dôležité, aby ich upozorňovali na nepravdivé informácie, že množstvo účinnej látky THC v sušine marihuany v jednotlivej dávke neovplyvňuje psychický a fyzický stav.

Dôkazom nepravdivej, zavádzajúcej a skresľujúcej informácie je už zvyšujúce sa množstvo prípadov maloletých detí vo veku 13 až 17 rokov, ktoré skončili v nemocniciach v bezvedomí, pretože účinky látky THC, HHC a HHC-P sú psychoaktívne a výrazne pôsobia na centrálny nervový systém najmä maloletých detí,“ uzavrel komisár pre deti.

Viac k témam: Automaty, Dohovor o právach dieťaťa, Komisár pre deti, Omamné látky
Zdroj: SITA.sk – Deťom nesmú byť sprostredkované omamné látky, komisár Mikloško vyzýva úrady na stiahnutie novej potraviny z automatov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda má záujem postaviť novú väznicu neďaleko Rimavskej Soboty, podľa Suska môže slúžiť aj na iné účely

rojekt mal pôvodne stáť podľa odhadov zhruba 55 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *