Home / SLOVENSKO / Deťom nesmú byť sprostredkované omamné látky, komisár Mikloško vyzýva úrady na stiahnutie novej potraviny z automatov

Deťom nesmú byť sprostredkované omamné látky, komisár Mikloško vyzýva úrady na stiahnutie novej potraviny z automatov

7.11.2023 (SITA.sk) – Je neprípustné, aby boli deťom sprostredkované omamné látky. Vyhlásil to komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý žiada orgány úradnej kontroly potravín a najmä Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby okamžite stiahli z predaja novú potravinu neznámeho pôvodu, ktorá je distribuovaná v automatoch.

Ohrozovanie života a zdravia

Ide o potravinu s obsahom látky THC, HHC a HHC-P. Dôvodom takejto žiadosti je bezprostredné ohrozovanie života a zdravia maloletých detí.

Ako ďalej informoval Úrad komisára pre deti, komisár sa obracia aj na ministerstvo zdravotníctva, generálnu prokuratúru, Úrad verejného zdravotníctva SR a ministerstvo vnútra, aby vykonali opatrenia pre okamžité stiahnutie týchto potravín z predaja. Mikloško poukázal v tejto súvislosti aj na článok z Dohovoru OSN o právach detí, v ktorého zmysle je SR povinná prijímať nevyhnutné opatrenia na ochranu detí pred nezákonným užívaním narkotických či psychotropných látok.

Látky výrazne pôsobia na nervový systém

Komisár dôrazne vyzval aj rodičov, vychovávateľov a pedagogických pracovníkov vrátane rezortu školstva, aby chránili zdravie detí. Podľa Mikloška je dôležité, aby ich upozorňovali na nepravdivé informácie, že množstvo účinnej látky THC v sušine marihuany v jednotlivej dávke neovplyvňuje psychický a fyzický stav.

Dôkazom nepravdivej, zavádzajúcej a skresľujúcej informácie je už zvyšujúce sa množstvo prípadov maloletých detí vo veku 13 až 17 rokov, ktoré skončili v nemocniciach v bezvedomí, pretože účinky látky THC, HHC a HHC-P sú psychoaktívne a výrazne pôsobia na centrálny nervový systém najmä maloletých detí,“ uzavrel komisár pre deti.

Viac k témam: Automaty, Dohovor o právach dieťaťa, Komisár pre deti, Omamné látky
Zdroj: SITA.sk – Deťom nesmú byť sprostredkované omamné látky, komisár Mikloško vyzýva úrady na stiahnutie novej potraviny z automatov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ďalší protest s názvom „Zastavme ich“ bude v utorok v Bratislave, a potom aj v ďalších mestách (video)

Progresívne Slovensko, Sloboda a solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie sa dohodli na ďalšom spoločnom postupe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *