Home / SLOVENSKO / Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí Guterres

Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí Guterres

7.11.2023 (SITA.sk) – Situácia v Pásme Gazy je „krízou ľudstva“, vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN). Palestínska enkláva sa podľa neho rýchlo „stáva cintorínom pre deti“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Množstvo zničených životov

Každý deň sú údajne zabité alebo zranené stovky dievčat a chlapcov,“ povedal António Guterres počas tlačovej konferencie. Terajší izraelsko-palestínsky konflikt podľa neho „otriasa svetom“ a „ničí mnoho nevinných životov“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Generálny tajomník zároveň znova odsúdil „ohavné teroristické činy“, ktoré spáchalo militantné hnutie Hamas, keď 7. októbra napadlo Izrael.

Nič nemôže ospravedlniť úmyselné mučenie, zabíjanie, zraňovanie a únosy civilistov. Ochrana civilistov musí byť prvoradá,“ povedal.

Nenávisť a napätie

Guterres tiež vyjadril obavy z eskalácie napätia v dôsledku vojny medzi Izraelom a Hamasom. Medzinárodná komunita by sa podľa neho mala venovať „rizikám rozšírenia konfliktu do širšieho regiónu“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Už teraz sme svedkami špirály eskalácie od Libanonu a Sýrie až po Irak a Jemen,“ dodal. Tiež vyzval na zastavenie nenávistnej rétoriky a povedal, že je hlboko znepokojený „vzostupom antisemitizmu a antimoslimskej zaslepenosti“.

Židovské a moslimské komunity v mnohých častiach sveta sú vo vysokej pohotovosti a obávajú sa o svoju osobnú bezpečnosť,“ skonštatoval. Generálny tajomník OSN zopakoval, že konflikt potrebuje dvojštátne riešenie, a vyzval na okamžité humanitárne prímerie.

Viac k témam: Generálny tajomník OSN, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bratislavský kraj má svoje „dvojča“ v Slovinsku. Ktoré regióny sú mu podobné?

Slovenské kraje majú vysokú mieru vzájomnej podobnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *