Home / SLOVENSKO / COVID-19 je stále hrozbou, odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou

COVID-19 je stále hrozbou, odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou

3.11.2023 (SITA.sk) – Aj keď sa mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 skončila, na Slovensku počet pacientov s covidom opäť stúpa. Odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou proti COVID-19 najmä ľuďom z rizikových skupín. Ktoré to sú a ako by mali postupovať?

Nové varianty vírusu ochorenia COVID-19 môžu skomplikovať nadchádzajúce zimné obdobie. Ako ukazujú dáta Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), počet pacientov s vírusom COVID-19 na Slovensku opäť narastá.[1] Potvrdzuje to aj situácia v nemocniciach, kde v porovnaní s letnými mesiacmi stúpol počet hospitalizovaných. Odborníci preto odporúčajú s príchodom jesene očkovanie aktualizovanou vakcínou proti COVID-19. [2]

Kto sa má dať túto jeseň zaočkovať proti COVID-19?

Okrem definovaných rizikových skupín sa podľa Ministerstva zdravotníctva SR môžu dať aktualizovanou vakcínou bezplatne zaočkovať aj všetky osoby staršie ako 12 rokov, ktoré o očkovanie majú záujem, bez ohľadu na predchádzajúce dávky očkovania či typ použitej vakcíny.

Odborníci rovnako odporúčajú očkovanie tým, ktorí už v minulosti infekciu COVID-19 prekonali, nakoľko pripomínajú, že imunita nadobudnutá po očkovaní a prekonaní tohto ochorenia s odstupom času klesá. Ochranu formou očkovania by mali zvážiť aj všetky osoby, ktoré žijú v jednej domácnosti s ľuďmi so zvýšeným rizikom úmrtia alebo závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Odkedy a kde je možné dať sa zaočkovať proti COVID-19?

Od 25. septembra 2023 Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo možnosť bezplatného očkovania proti COVID-19 v 29 očkovacích centrách po celom Slovensku.

Je potrebná registrácia na očkovanie proti COVID-19?

Záujemcovia o očkovanie aktualizovanou vakcínou proti COVID-19 sa môžu registrovať cez stránku www.korona.gov.sk alebo priamo na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), no nie je to nevyhnutné. V niektorých očkovacích centrách je možnosť očkovania aj bez registrácie.

[1] https://covid-19.nczisk.sk/sk
[2] Úrad verejného zdravotníctva SR, Stratégia očkovania proti COVID-19 na jeseň 2023, dostupné na: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/strategia-ockovania-proti-covid-19-na-jesen-2023

Dátum prípravy: október 2023, PP-CMR-SVK-0175
Sponzorom tohto článku je spoločnosť PFIZER LUXEMBOURG SARL, o.z., Pribinova 25, 811 09 Bratislava, tel.:+421 2 3355 5500, www.pfizer.sk

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Viac k témam: COVID-19, Očkovanie, Očkovanie proti koronavírusu, PR
Zdroj: SITA.sk – COVID-19 je stále hrozbou, odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Susko nevidí dôvod na odvolanie sa voči rozhodnutiu ESĽP v prípade sudkyne Cvikovej, Kubina si podobnú situáciu nepamätá

V tejto súvislosti zároveň minister avizoval návrh na disciplinárne stíhanie sudcov senátu Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o väzbe obvinenej sudkyne Cvikovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *