Home / SLOVENSKO / Eštok odovzdal HaZZ novú techniku, Mikulášek v zlepšenie úrovne taktického a operačného riadenia (video+foto)

Eštok odovzdal HaZZ novú techniku, Mikulášek v zlepšenie úrovne taktického a operačného riadenia (video+foto)

31.10.2023 (SITA.sk) – Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odovzdal Hasičskému a záchrannému zboru (HaZZ) novú techniku pre päť krajských riaditeľstiev. Technické prostriedky boli zabezpečené na základe projektu mobilná komunikácia Hasičského a záchranného zboru.

Zdodolnené komunikačné pracoviská

Projekt je súčasťou programu kvalita životného prostredia, ktorého cieľom je zlepšiť pripravenosť na mimoriadne udalosti, ktoré sú najmä spôsobené klimatickou zmenou.

„Cieľom projektu je vytvoriť osem zodolnených komunikačných pracovísk v rámci jednotlivých krajských riaditeľstiev HaZZ prostredníctvom technických sád. Kombináciou hardvéru a softvéru sú prepojiteľné navzájom medzi sebou a vedia v priestore vytvoriť sieť, ktorá spoločne komunikuje v rámci operačného a taktického riadenia,“ vysvetlil na tlačovej besede prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako ďalej pokračoval, cieľom týchto centier je vytvoriť operačné stredisko tam, kde technologická vybavenosť v teréne nebola pred mimoriadnou udalosťou vytvorená alebo bola poškodená a má ju nahradiť.

Veliteľ zásahu a geotaktická podpora

Prezident predpokladá, že nasadením spomínaného vybavenia sa zlepší úroveň taktického a operačného riadenia počas hasičských zásahov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Minister vnútra Eštok odovzdal HaZZ novú techniku (fotografie) 

„Zariadenie nám umožní zlepšiť informačnú podporu pre veliteľa zásahu a zlepšiť geotaktickú podporu v priestore zásahu. Máme tu oveľa lepšiu funkcionalitu bezpilotného lietajúceho prostriedku – dronu, ktorý nám dokáže prenášať nielen obrazové materiály, ale aj teplotné polia. Taktiež dokáže akusticky komunikovať s osobami, ktoré sa nachádzajú v ohrozenom priestore a varovať ich,“ dodal Mikulášek. HaZZ bude zároveň využívať aj novú generáciu rádiostaníc. Tie by mali okrem zvuku prenášať aj obraz.

Viac k témam: Hasiči, Minister vnútra SR, Prezident HaZZ, Technika, Životné prostredie
Zdroj: SITA.sk – Eštok odovzdal HaZZ novú techniku, Mikulášek v zlepšenie úrovne taktického a operačného riadenia (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficov atentátnik Juraj Cintula putuje do väzby, sudca sa stotožnil s návrhom prokurátorky (video+foto)

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu neprijal písomný sľub obvineného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *