Home / SLOVENSKO / KDH nemieni podporiť Zurianovu nomináciu na post šéfa inšpekčnej služby, pripomenulo jeho kontakty s obvinenými

KDH nemieni podporiť Zurianovu nomináciu na post šéfa inšpekčnej služby, pripomenulo jeho kontakty s obvinenými

31.10.2023 (SITA.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie nemieni podporiť nomináciu Branislava Zuriana na post šéfa Úradu inšpekčnej služby.

Nomináciu nepovažujú za vhodnú

Ako uviedla vo svojom stanovisku predsedníčka poslaneckého klubu kresťanských demokratov Martina Holečková, vzhľadom na jeho medializované kontakty s obvinenými osobami nepovažujú jeho nomináciu za vhodnú.

„Nemyslíme si, že pán Zurian je osoba, ktorá dokáže ukončiť vojnu v polícii, zvýšiť dôveru v políciu a upokojiť celospoločenskú situáciu,“ konštatovala Holečková.

Postaví sa pred branno-bezpečnostný výbor

Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizoval navrhnutie Branislava Zuriana na post šéfa policajnej inšpekcie. Ako uviedol v pondelok 30. októbra, ešte v rovnaký deň požiada listom predsedu branno-bezpečnostného výboru o zvolanie výboru ešte tento týždeň.

„Požiadam ho o verejné vypočutie svojho kandidáta na šéfa policajnej inšpekcie. Budem rád, ak týmto výborom prejde, aby ho vláda tento týždeň vymenovala,“ uviedol Šutaj Eštok vo vyjadrení pre médiá.

Zurian by sa mal postaviť pred členov Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť ako možný budúci šéf policajnej inšpekcie už vo štvrtok.

Obvinenie mu zrušil Žilinka

Zurian v minulosti viedol Národnú kriminálnu agentúru (NAKA), na jar v roku 2021 odišiel do civilu. Niekoľko dní po odchode bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Obvinenie mu bolo zrušené ako nezákonné a neopodstatnené generálnou prokuratúrou vedenou Marošom Žilinkom. Neskôr bol opäť obvinený z ohrozovania dôvernej skutočnosti, no obvinenie mu v máji 2023 opäť zrušila generálna prokuratúra.

Viac k témam: Kandidát, Minister vnútra SR, riaditeľ inšpekcie
Zdroj: SITA.sk – KDH nemieni podporiť Zurianovu nomináciu na post šéfa inšpekčnej služby, pripomenulo jeho kontakty s obvinenými © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda má záujem postaviť novú väznicu neďaleko Rimavskej Soboty, podľa Suska môže slúžiť aj na iné účely

rojekt mal pôvodne stáť podľa odhadov zhruba 55 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *