Home / SVET / Rusi si pripomínajú prvé výročie anexie ukrajinských oblastí, podľa Putina sa obyvatelia „rozhodli byť s otčinou“

Rusi si pripomínajú prvé výročie anexie ukrajinských oblastí, podľa Putina sa obyvatelia „rozhodli byť s otčinou“

30.9.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin v sobotu trval na tom, že obyvatelia štyroch okupovaných ukrajinských oblastí, ktoré Moskva vlani nelegálne anektovala, sa „rozhodli byť s otčinou“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V prejave pri príležitosti prvého výročia anexie, ktorý zverejnili ráno, Putin trval na tom, že ju vykonali „v úplnom súlade s medzinárodnými normami“.

Tiež povedal, že obyvatelia Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti vyjadrili svoju túžbu byť súčasťou Ruska v lokálnych voľbách skôr počas mesiaca, v ktorých podľa ústredného volebného výboru vyhrala ruská vládna strana.

Západ odsúdil nedávne hlasovanie aj vlaňajšie referendá, ktorými Moskva opodstatňuje anexiu, a označil ich za falošné. Ruské úrady sa falošnými hlasovaniami snažia posilniť kontrolu nad územiami, ktoré Moskva nelegálne anektovala pred rokom a stále ich úplne nekontroluje.

Pri príležitosti výročia anexie sa v piatok v Moskve uskutočnil aj koncert. Putin sa na ňom však nezúčastnil.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Anexia, falošné voľby, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Rusi si pripomínajú prvé výročie anexie ukrajinských oblastí, podľa Putina sa obyvatelia „rozhodli byť s otčinou“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko a Poľsko sa chcú podieľať na obnove Ukrajiny, ministri rokovali aj o posilnení spolupráce vo V4

Juraj Blanár rokoval s poľským ministrom zahraničných vecí o posilnení spolupráce v rámci V4 a pomoci východnému susedovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *