Home / EKONOMIKA / Minimálna hodnota gastrolístka sa zvyšuje, štátni zamestnanci si prilepšia o niečo viac

Minimálna hodnota gastrolístka sa zvyšuje, štátni zamestnanci si prilepšia o niečo viac

29.9.2023 (SITA.sk) – Sumy stravného pre státisíce zamestnancov sa od začiatku októbra opäť zvýšia. Ministerstvo práce tak reaguje na rastúce ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní.

Už v júni totiž dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní hodnotu 105,8, čo predstavuje zvýšenie o 5,8 percentuálneho bodu oproti základni.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky

Minimálna hodnota stravovacej poukážky stúpne zo súčasnej sumy 5,48 eura na 5,85 eura. Tá je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní 5 až 12 hodín.

Pri sume stravného 7,80 eura bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,85 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku aj vo vyššej hodnote.

Najnižší možný príspevok zamestnávateľa na stravovaciu poukážku alebo minimálny príspevok zamestnávateľa na finančný príspevok na stravovanie zamestnancovi sa zvýši z doterajších 3,02 eura na 3,22 eura, teda o 20 centov.

Za 230 pracovných zmien ročne tak zamestnancovi v súkromnej sfére stúpne minimálny príspevok o 46 eur. V prípade štátnych zamestnancov pritom pôjde o nárast z doterajších 3,57 eura na 3,81 eura, teda o 24 centov.

Finančný príspevok zamestnávateľa

Za 230 pracovných zmien ročne štátnemu zamestnancovi stúpne minimálny príspevok o 55,20 eura. Podľa Zákonníka práce totiž finančný príspevok zamestnávateľa na stravu zamestnanca tvorí najmenej 55 percent z hodnoty stravovacej poukážky.

Podľa zákona o štátnej službe však služobný úrad prispieva štátnemu zamestnancovi finančným príspevkom na stravu vo výške aspoň 65 percent z hodnoty gastrolístka.

Opatrením rezortu práce sa suma stravného pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zvýši zo 7,30 eura na 7,80 eura, nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 10,90 eura na 11,60 eura a nad 18 hodín trvania pracovnej cesty zo 16,40 eura na 17,40 eura. Sumy stravného pri pracovných cestách naposledy vzrástli od 1. júna tohto roka.

Viac k témam: Sociálne, Stravné poukážky
Zdroj: SITA.sk – Minimálna hodnota gastrolístka sa zvyšuje, štátni zamestnanci si prilepšia o niečo viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda Roberta Fica po štvrtýkrát novelizuje Trestný zákon, Gröhling ju nazval „zmeskou babrákov“

Dodal, že vládnu koalíciu opakovane upozorňovali na protiústavnosť niektorých častí novely a na to, že sú v rozpore so záväzkami EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *