Home / SVET / Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl

Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl

27.9.2023 (SITA.sk) – Česká vláda v stredu schválila návrh ministerstva obrany na nákup 24 amerických stíhačiek F-35.

Nákup vysiela odkaz spojencom

Na túto modernizáciu armády krajina vynaloží približne 6,5 miliardy dolárov. Český premiér Petr Fiala povedal, že bojové lietadlá F-35 „vyriešia budúcnosť našich taktických vzdušných síl na desiatky rokov.“

Fiala dodal, že tento nákup vysiela „odkaz našim spojencom, že berieme obranu našej krajiny vážne a že sa na nás môžu spoliehať“.

Investícia takmer päť miliárd

Prvú z 24 stíhačiek by mali dodať v roku 2031, ostatné do roku 2035, uviedol predseda českej vlády. Americké lietadlá nahradia 14 švédskych stíhačiek JAS-39 Gripen, ktoré česká armáda v súčasnosti používa.

Česká vláda zaplatí takmer päť miliárd dolárov za stíhačky, výcvik pilotov či muníciu, uviedla ministerka obrany Jana Černochová. Zvyšné peniaze sú určené na financovanie modernizácie leteckej základne Čáslav, na nákup pohonných látok a na výcvik personálu, dodala Černochová.

Viac k témam: česká armáda, Česká ministerka obrany, Česká vláda, Český premiér, Munícia, nákup stíhačiek, Stíhačka F-35, Stíhačka JAS-39 Gripen, výcvik pilotov
Zdroj: SITA.sk – Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Moskva stratila ďalších viac ako 1100 vojakov, Kremeľ prišiel aj o osem tankov

Od začiatku vojny Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 009 tankov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *