Home / SLOVENSKO / Majerský: Boli sme ekonomickým tigrom Európy a už sme len lenivou perzskou mačkou

Majerský: Boli sme ekonomickým tigrom Európy a už sme len lenivou perzskou mačkou

23.9.2023 (SITA.sk) – Konsolidácia verejných financií sa nesmie dotknúť sociálneho štandardu. V relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico. Považuje za potrebné zvyšovať životnú úroveň a pripomenul, že Slovensko v tomto smere postupne predbiehajú všetky krajiny.

Verejné obstarávanie a povoľovacie konania

Smer má podľa svojho predsedu v pláne, bez ohľadu na to, či bude súčasťou vlády alebo opozície, pracovať na tom, aby maximálne množstvo prostriedkov z európskych fondov presunulo na VÚC a komunálne samosprávy.

Fico spomenul i verejné obstarávanie a povoľovacie konania, ktoré označil za jednu z najväčších prekážok pri projektoch. Procesy podľa neho treba zjednodušiť.

Boli sme ekonomickým tigrom Európy a dnes sme už len nejakou lenivou perzskou mačkou“ skonštatoval predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

Ekonomicky sme zaostali

Súhlasí s tým, že sme ekonomicky zaostali. Majerský, ktorý je i predsedom Prešovského samosprávneho kraja, je toho názoru, že čo najviac prostriedkov z eurofondov by malo smerovať do regiónov.

KDH je aj za zvýšenie niektorých daní. Majerský v tomto smere uviedol, že sú za bankový odvod. Ide o oblasť, v ktorej sa zhodujú so Smerom.

Šéf kresťanských demokratov tiež pripomenul potrebu decentralizácie a presunu kompetencií na samosprávy. „Treba to posunúť na nižšiu úroveň, na nižšej úrovni ľudia vedia, čo potrebujú,“ povedal. Súhlasí s tým, že procesy verejného obstarávania trvajú dlho.

Povolebná spolupráca

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zároveň vylučuje z prípadnej povolebnej spolupráce stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) i extrémistov v podobe hnutia Republika a kotlebovcov.  Majerský dodal, že v poslednom čase si všíma i program hnutia Progresívne Slovensko, ktorý podľa neho vykazuje prvky extrémizmu.

Predseda Smeru Robert Fico poznamenal, že mu pripadá zábavné, že čím je menšia strana, tým viac politických subjektov vylučuje z povolebnej spolupráce.

Zbytočne tu robíme silácke vyhlásenia rôzneho typu,“ povedal predseda Smeru. Podľa neho sú nálady v KDH úplne iné, hoci podľa svojich slov rozumie, prečo sa takto Majerský pred voľbami vyjadruje.

Viac k témam: Opozícia, politická diskusia, predseda KDH, predseda Smeru, Slovenská ekonomika, Verejné financie
Zdroj: SITA.sk – Majerský: Boli sme ekonomickým tigrom Európy a už sme len lenivou perzskou mačkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Minister Raši sa neobáva rozpadu vládnej koalície, ak by Pellegrini úspešne kandidoval na post prezidenta

Zdôraznil, že stranu Hlas budovali pre to, aby vytrvala roky a nie pre to, aby vydržala jedny voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *