Home / SVET / Azerbajdžan poslal do Náhorného Karabachu humanitárnu pomoc, Arménsko je schopné prijať 40-tisíc evakuovaných osôb

Azerbajdžan poslal do Náhorného Karabachu humanitárnu pomoc, Arménsko je schopné prijať 40-tisíc evakuovaných osôb

22.9.2023 (SITA.sk) – Azerbajdžan v piatok oznámil, že do Náhorného Karabachu začal posielať potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc.

Tamojšie ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedlo, že dve 20-tonové nákladné vozidlá s hygienickými potrebami a potravinami, ako aj dva nákladiaky s chlebom vycestovali do regiónu po ceste z Agdamu, ktorý sa nachádza východne od neho. Dosiaľ dodávky do Náhorného Karabachu smerovali z Arménska na západe.

Rozpustenie vlády

Pomoc smeruje do Náhorného Karabachu dva dni po tom, čo tamojšia separatistická vláda uzavrela s Azerbajdžanom prímerie po krátkych intenzívnych bojoch s azerbajdžanskými silami.

Úrady v regióne, ktorý sa nachádza v Azerbajdžane, ale bol pod kontrolou etnických Arménov, v stredu súhlasili so zložením zbraní a rozpustením vlády. Rozhovory o tom, ako bude región znovu začlenený do Azerbajdžanu, zatiaľ nedosiahli konečnú dohodu.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v piatok na zasadnutí vlády povedal, že nie je bezprostredná potreba, aby etnickí Arméni v regióne opustili svoje domovy. Zdôraznil tiež, že Arménsko je pripravené prijať v prípade potreby až 40-tisíc evakuovaných osôb.

Zaručia im všetky práva a slobody

Minister zahraničných vecí Azerbajdžanu Džejhun Bajramov vo štvrtok na pôde OSN povedal, že jeho krajina je odhodlaná zaručiť obyvateľom Náhorného Karabachu „všetky práva a slobody“ v súlade s ústavou krajiny a medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv vrátane záruk pre etnické menšiny.

Rozhovory s Náhorným Karabachom v azerbajdžanskom meste Jevlach budú podľa neho pokračovať.

Vojenská operácia, ktorú Azerbajdžan označil za „protiteroristickú operáciu“, si podľa arménskeho ministra zahraničia vyžiadala viac ako 200 mŕtvych, 400 zranených a viac ako 10-tisíc ľudí pred ňou utieklo z domovov.

Viac k témam: Arménsky premiér, Humanitárna pomoc, Konflikt, Náhorný Karabach, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Azerbajdžan poslal do Náhorného Karabachu humanitárnu pomoc, Arménsko je schopné prijať 40-tisíc evakuovaných osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine padol počas vojny siedmy vysokopostavený ruský dôstojník, zabila ho nášľapná mína

Rusko len zriedka oficiálne komentuje úmrtia svojich vysokých veliteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *