Home / SVET / Krádež masového rozsahu? Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv

Krádež masového rozsahu? Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv

21.9.2023 (SITA.sk) – Známi americkí spisovatelia George R. R. Martin či John Grisham žalujú spoločnosť OpenAI za porušenie autorských práv pri učení jej chatbota ChatGPT. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Žalobu na federálnom súde na Manhattane podal Authors Guild (Spolok autorov). Okrem zmienených spomína aj spisovateľov ako Jonathan Franzen, Jodi Picoult a George Saunders.

Bez súhlasu autorov

Spoločnosť Open AI sa podľa žaloby angažuje v „systematickej krádeži masového rozsahu“. Tvrdí, že ChatGPT dostával údaje z kníh chránených autorským právom bez súhlasu autorov, sčasti preto, že bol schopný poskytnúť ich presné zhrnutia.

Žaloba poukázala aj na širšie obavy v mediálnom priemysle – že tento druh technológie „vytláča obsah, ktorého autorom je človek“.

OpenAI uviedla, že rešpektuje práva autorov a verí, že „by mali mať prospech z technológie umelej inteligencie“.

„Vedieme produktívne rozhovory s mnohými tvorcami z celého sveta, vrátane Authors Guild, a spolupracujeme na tom, aby sme pochopili a prediskutovali ich obavy týkajúce sa umelej inteligencie,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti s tým, že veria, že budú pokračovať v hľadaní vzájomne výhodných spôsobov spolupráce.

Otvorený list

Autori podali žalobu po tom, čo podobné právne kroky podnikla v júli komička Sarah Silverman.

V tom istom mesiaci autori ako Margaret Atwood a Philip Pullman podpísali otvorený list vyzývajúci spoločnosti v oblasti umelej inteligencie, aby ich kompenzovali za využívanie ich diel.

ChatGPT a ďalšie veľké jazykové modely sa „učia“ analýzou obrovského množstva údajov, ktoré sa často získavajú online, pripomína BBC.

Viac k témam: ChatGPT, spisovatelia, Umelá inteligencia, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Krádež masového rozsahu? Známi americkí spisovatelia žalujú tvorcu chatbota ChatGPT za porušenie autorských práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Top foto dňa (17. jún 2024): Pellegrini na samite EÚ, Slovan Bratislava u primátora Valla či pohreb viceprezidenta Malawi

Pondelok očami fotografov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *