Home / SVET / Britský kráľ Karol III. pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, s Macronom rokoval o vojne či migrácii

Britský kráľ Karol III. pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, s Macronom rokoval o vojne či migrácii

20.9.2023 (SITA.sk) – Britský kráľ Karol III. s manželkou pricestovali na trojdňovú štátnu návštevu Francúzska, ktorá má zdôrazniť priateľské francúzsko-britské vzťahy.

Zvítanie s francúzskym prezidentom

Panovník s kráľovnou Camillou prileteli do Paríža, kde sa zvítali s prezidentom Emmanuelom Macronom a jeho manželkou Brigitte. Pri Víťaznom oblúku v centre francúzskej metropoly sa zúčastnili na kráľovskej prehliadke, ktorá zahŕňala francúzskych vojakov, pokladanie vencov na Hrobe neznámeho vojaka a prelety akrobatických tímov Francúzska aj Spojeného kráľovstva.

Páry následne odcestovali do Elyzejského paláca, kde Macron a Karol III. viedli bilaterálne rokovania. Na agende mali témy ako ochrana biodiverzity a klimatická zmena, ruská vojna na Ukrajine či migrácia.

Renovácia katedrály Notre-Dame

Na stredu je tiež naplánovaná štátna večera v Zrkadlovej sieni na zámku vo Versailles. Zúčastní sa na nej viac ako 150 hostí a bude jednou z hlavných udalostí kráľovskej návštevy.

Vo štvrtok sa Karol III. prihovorí francúzskym zákonodarcom v Senáte. Neskôr sa spolu s Macronom pozrú na renováciu požiarom poničenej katedrály Notre-Dame a zúčastnia sa aj na recepcii pre britských a francúzskych obchodných lídrov venovanej financovaniu projektov súvisiacich s biodiverzitou a klímou.

Preloženie štátnej návštevy

Štátnu návštevu kráľ zakončí v piatok v Bordeaux, ktoré je domovom veľkej britskej komunity. Tiež sa stretne so záchranármi a komunitami, ktoré vlani postihli lesné požiare v oblasti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Britský kráľ Karol III. na štátnej návšteve Francúzska (fotografie)

Na programe má tiež návštevu Forêt Experimentale – projektu experimentálneho lesa, určeného na monitorovanie vplyvu klímy na mestské lesy, ako aj vinohradu, ktorý je priekopníkom trvalo udržateľného prístupu k výrobe vína. Karol III. mal návštevu Francúzska absolvovať už v marci, ale preložili ju pre rozsiahle demonštrácie proti Macronovej dôchodkovej reforme.

Viac k témam: britský kráľ, Francúzsky prezident, Klimatická zmena, Migrácia, rusko-ukrajinský konflikt, Štátna návšteva
Zdroj: SITA.sk – Britský kráľ Karol III. pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, s Macronom rokoval o vojne či migrácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine padol počas vojny siedmy vysokopostavený ruský dôstojník, zabila ho nášľapná mína

Rusko len zriedka oficiálne komentuje úmrtia svojich vysokých veliteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *