Home / SLOVENSKO / Správny súd uložil Rádiu Frontinus pokutu 15-tisíc eur za Mazurekove vyjadrenia, ktoré sú podľa rady vyhranené a jednostranné

Správny súd uložil Rádiu Frontinus pokutu 15-tisíc eur za Mazurekove vyjadrenia, ktoré sú podľa rady vyhranené a jednostranné

14.9.2023 (SITA.sk) – Správny súd v Bratislave vo štvrtok potvrdil rozhodnutie Rady pre mediálne služby, ktorým 25. apríla 2017 uložila vysielateľovi Rádia Frontinus pokutu 15-tisíc eur a upozornenie na porušenie zákona.

Vyhranené a jednostranné názory

Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, vysielateľ ho môže napadnúť kasačnou sťažnosťou na Najvyšší správny súd SR. Rádio pokutu dostalo za odvysielanie programu Debata na telefón z októbra 2016, ktorej jediným hosťom bol poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (Republika).

Rada je toho názoru, že v programe boli odvysielané vyhranené a výlučne jednostranné Mazurekove názory na témy týkajúce sa riešenia rómskej problematiky, väzenského systému, sociálneho systému, dôchodkov či prerozdeľovania verejných financií.

Jeho kritické vyjadrenia smerovali aj ku konaniu vlády, predstaviteľov koalície a opozície, výboru pre ľudské práva, bývalého riaditeľa RTVS Václava Miku, bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a mimovládnych organizácií.

Nezabezpečená objektívnosť a nestrannosť

Rada pre mediálne služby upozorňuje, že Mazurek názory prezentoval bez akejkoľvek názorovej oponentúry, a tým sa nezabezpečila objektívnosť a nestrannosť politicko-publicistického programu.

„Zároveň v tomto programe došlo v dôsledku stavania príslušníkov rómskeho etnika do kontrastu s majoritou a vyjadrení o ich neprispôsobivosti, sociálnych výhodách, násilí a vandalizme k porušeniu zákazu skrytou formou podnecovať nenávisť na základe príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine,“ informovala vedúca komunikačného odboru Rady pre mediálne služby Lucia Michelčíková.

Taktiež ide o porušenie zákazu skrytou formou podnecovať nenávisť na základe viery a náboženstva v dôsledku vyjadrení o nebezpečenstve, ktoré „predstavuje skupina islamských migrantov“.

Viac k témam: bývalý riaditeľ, Pokuta, Porušenie zákona, Rádio Frontinus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Správny súd uložil Rádiu Frontinus pokutu 15-tisíc eur za Mazurekove vyjadrenia, ktoré sú podľa rady vyhranené a jednostranné © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krajská prokuratúra odmietla trestné oznámenie strany Demokrati o nezákonnom použití paragrafu 363 (video)

Predmetom trestného oznámenia je činnosť policajnej inšpekcie známej ako Oblúk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *