Home / EKONOMIKA / Slovensko chce Ukrajine odovzdať skúsenosti s integráciou do EÚ a pomôcť pri reforme verejných financií

Slovensko chce Ukrajine odovzdať skúsenosti s integráciou do EÚ a pomôcť pri reforme verejných financií

13.9.2023 (SITA.sk) – Slovensko pomôže Ukrajine s reformou riadenia verejných financií a daní. Chce im aj odovzdať skúsenosti z oblasti integračného procesu do Európskej únie. Podľa vyjadrení Ministerstva financií SR ide o ďalší mechanizmus pomoci Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Slovenský minister financií Michal Horváth a štátna tajomníčka Eva Gonçalves prijali delegáciu rezortu financií Ukrajiny. Vládna delegácia je na trojdňovej odbornej návšteve Slovenska.

Zameriavajú sa na legislatívu EÚ

Ukrajina napriek ťažkej situácii investuje úsilie do reforiem riadenia svojich verejných financií a zefektívňovania daňovej politiky. Krajina sa pritom zameriava na zohľadňovanie legislatívy EÚ. A práve v tejto oblasti je Slovensko Ukrajine podľa vyjadrení ministerstva nápomocné a to formou odovzdávania skúseností.

To je aj hlavný dôvod návštevy ukrajinskej delegácie na Slovensku, ktorú zastrešuje ministerstvo financií. Ambíciou Slovenska je pomôcť Ukrajine skúsenosťami, ktoré pri procese integrácie do EÚ a dôležitých reformách nadobudli.

Pracujú na digitalizácii

Verím, že aj vďaka tomu sa Ukrajine podarí presadiť reformy, ktoré sú základným predpokladom pre smerovanie Ukrajiny do EÚ, ako aj efektívnu koordináciu donorskej pomoci a rekonštrukciu tejto vojnou ťažko zasiahnutej krajiny,“ povedala Eva Gonçalves.

Ukrajina pracuje na programe digitalizácie riadenia verejných financií tak, aby bola schopná vyhovieť na jednej strane očakávaniam na zjednodušenie daňového systému a na strane druhej vyššej miere kontroly a transparentnosti. Cieľom je dosahovať súlad a pripravovať sa na implementáciu legislatívy EÚ v tejto oblasti.

Ďalšie rokovania

Skúsenosti Slovenska v týchto oblastiach sú pre nás veľmi cenné,“ povedala štátna tajomníčka ukrajinského ministerstva financií Svitlana Vorobey.

Témou ďalších spoločných rokovaní bude aj hľadanie aktuálnych možností, ako by sa mohlo slovenské ministerstvo financií angažovať v oblasti rozvojovej spolupráce, či pri obnove Ukrajiny. Návšteva je súčasťou programu zameraného na efektívny systém riadenia verejných financií. Program financuje EÚ a projektovo riadi litovská agentúra Central Project Management Agency (CPMA).

Viac k témam: integrácia do EÚ, Minister financií SR, rusko-ukrajinský konflikt, Verejné financie
Zdroj: SITA.sk – Slovensko chce Ukrajine odovzdať skúsenosti s integráciou do EÚ a pomôcť pri reforme verejných financií © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pokles nezamestnanosti sa prekvapivo zastavil, počet voľných pracovných miest v ekonomike atakuje úrovne z roku 2019

Počet novo registrovaných nezamestnaných, klesol na najnižšie úrovne od leta minulého roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *