Home / SVET / Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť

Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť

13.9.2023 (SITA.sk) – Ruskí novinári našli zahraničných dodávateľov komponentov pre lietadlá Boeing a Airbus, na ktoré sa vzťahujú sankcie voči Rusku.

Import náhradných dielov

Dodávatelia sú napríklad v „priateľských krajinách“ Spojených arabských emirátoch (SAE), Číne, Turecku, ale aj v európskych štátoch označených za „nepriateľské“. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda, ktorý sa odvoláva na portál iStories.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa zmieneného webu Rusi s cieľom obísť sankcie na dodávky dielov pre lietadlá začali zneužívať paralelný dovoz. Investigatívni novinári analyzovali colné dáta a zistili, že od marca 2022 do marca 2023 do Ruska importovali originálne náhradné diely pre Boeing a Airbus v hodnote viac ako 180 miliónov dolárov.

Najviac súčiastok do Ruska predala ATS Heavy Equipment & Machinery so sídlom v Dubaji. Za viac ako rok urobila vyše 700 dodávok v hodnote 40 miliónov dolárov. Väčšina dielov bola pre skupinu Aeroflot.

Hlavný kupec

Medzi dodávateľmi je tiež spoločnosť Griffon sídliaca v SAE, kde sú oprávnenými osobami Rusi Irina Gorochovská a Iľja Rysev a výkonný riaditeľ je Andrej Uljašev.

Podľa záznamov dodávky prišli aj od spoločnosti Max Jet Service z Moldavska či litovskej Right Direction Aero, od ktorej súčiastky prišli pre ruský AI Fly pod menom kirgizskej Kargoline. Ďalším dodávateľom je aj česká Apram Aerospace.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Jedným z hlavných kupcov náhradných dielov v Rusku je moskovská spoločnosť Protektor. Tá kúpila komponenty pre Boeing a predala ich ruským aerolíniám Utair, Pobeda, S7 a ďalším.

Viac k témam: Airbus, Boeing, náhradné diely, sankcie voči Rusku
Zdroj: SITA.sk – Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Briti zvažujú presun výcviku vojakov na Ukrajinu, pre Rusov budú inštruktori legálnym cieľom, tvrdí Medvedev

Spojené kráľovstvo a ostatní členovia NATO sa doteraz vyhýbali zriadeniu vojenskej prítomnosti na Ukrajine, aby znížili riziko priameho konfliktu s Ruskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *