Home / SLOVENSKO / Sme rodina žiada vládu o zastavenie zonácie národných parkov, ide údajne o protiústavné konanie (video)

Sme rodina žiada vládu o zastavenie zonácie národných parkov, ide údajne o protiústavné konanie (video)

12.9.2023 (SITA.sk) – Hnutie Sme rodina vyzýva Vládu SR, aby stiahla zo stredajšieho rokovania tri body, ktoré sa týkajú zonácie. Podľa nej nie sú v súlade s Ústavou SR. Ide konkrétne o vyhlásenie prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, vyhlásenie zonácie Národného parku Slovenský Kras a chráneného areálu Stolica.

Poškodenie práva vlastníkov

Podľa predsedu hnutia Borisa Kollára tieto body nemajú súhlas vlastníkov, poľnohospodárov ani Združenia miest a obcí Slovenska. Okrem toho bol podľa jeho slov porušený celý proces prípravy a tiež Smernica rady o ochrane prirodzených biotopov, voľne žijúcich živočíchov a druhov.

Materiál v danej podobe podľa Kollára nemal byť predložený na rokovanie vlády.

„Poškodené budú práva vlastníkov, zničený majetok, hodnota majetku, ľudia prídu o možnosť podnikať, chovať, pásť a ťažiť na daných územiach, prídu o finančné zdroje ľudia, ale aj obce,“ povedal.

Predseda hnutia v tejto súvislosti hovorí aj o obrovskom vplyve na rozpočet.

„Ak sa to schváli, tak nebudeme mať inú možnosť, len vyzbierať 30 podpisov a obrátiť sa na Ústavný súd SR kvôli protiústavnosti týchto troch nariadení,“ skonštatoval.

Absencia rokovania s vlastníkmi

Zásadný problém v týchto bodoch vidí hnutie v absencii rokovania s vlastníkmi. Základ ochrany prírody by mal byť podľa neho založený práve na vlastníctve. Tvrdí tiež, že neboli zakomponované základné práva, ktoré sú garantované Ústavou SR.

„Ide sa schváliť, aby bola Devínska Kobyla v 5. stupni ochrany s voľným pohybom osôb, je to úkaz, ktorý v našej legislatíve nemá obdoby. Prvýkrát mení nariadenie vlády zákon, pretože v najvyššom stupni ochrany majú byť prirodzené biotopy, nie ľuďmi vysadené stromy a kvety,“ poznamenal predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta.

Zároveň kritizoval aj bod týkajúci sa Stolice.

„S vtedajším štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR Michalom Kičom sme sa dohodli, že bude vyňatá a zrazu po niekoľkých mesiacoch sa Stolica zaradí do najvyššieho stupňa ochrany,“ dodal.

Hnutie Sme rodina podľa Karahutu chce, aby boli spomínané body stiahnuté a prenechané budúcej vláde.

Demokrati sú za schválenie

Strana Demokrati, naopak, verí, že vláda vyhlásenie nových chránených území schváli. Tvrdenia hnutia Sme rodina pritom označila za klamstvá, podľa nej mu nejde o ochranu ľudí a vidieku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Naopak, potichu presadzujú výstavbu v národných parkoch, o čom svedčia pripomienky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, vedeného nominantom práve tohto hnutia, k zonácii Veľkej Fatry. V nich presadzuje takzvané rozvojové územia, za čím sa skrýva výstavba po vzore Demänovskej doliny,“ napísala strana v reakcii na vyjadrenie hnutia.

To chce podľa nej zachovať excesívnu ťažbu v najcennejších územiach Slovenska. Poznamenala, že zonácia Národného parku Slovenský kras nezavádza bezzásahový režim ani na jednom metri pôdy vo vlastníctve súkromných osôb.

Prerazenie dna

Bývalý štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča a expert Demokratov pre životné prostredie poznamenal, že avizované podanie na ústavný súd bude zjavne neúspešné.

„Ústavný súd už dávnejšie preveroval súlad obmedzení ochrany prírody s Ústavou SR a jasne ich odobril,“ dodal.

Demokrati považujú za takzvané prerazenie dna dehonestáciu signatárov a ľudí priamo žijúcich v regióne, ktorí prijatie zonácie verejne podporili.

„Rovnakými princípmi, ktoré dnes kritizujú, sa riadilo aj nariadenia vlády k zonácii Muránskej planiny či Prírodnej rezervácii Vydrica, ktoré podporili všetci nominanti Sme rodina na vláde,“ poznamenala strana na margo vyjadrení hnutia Sme rodina.

Viac k témam: Národne parky, Zonácia
Zdroj: SITA.sk – Sme rodina žiada vládu o zastavenie zonácie národných parkov, ide údajne o protiústavné konanie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Podvodníci opäť úradujú, cielia na seniorov. Na čo si treba dať pozor?

Podvodníci kontaktujú svoje obete telefonicky, pričom sa vydávajú za falošných policajtov a pod vymyslenou legendou o páchateľoch trestnej činnosti, ktorí vás sledujú a chcú vás pripraviť o úspory, ponúkajú pomoc s riešením tejto situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *