Home / SLOVENSKO / Získajte dotáciu na výmenu starých okien

Získajte dotáciu na výmenu starých okien

12.9.2023 (SITA.sk) – Začiatkom septembra bola spustená nová výzva programu Obnov dom. V rámci nej môžete získať dotáciu na rekonštrukciu bývania vo výške až 19 000 eur. Finančný príspevok od štátu vie žiadateľ použiť aj na výmenu okien.

Žiadosti o dotáciu možno predkladať od 9. októbra 2023. Dovtedy si treba pripraviť všetky potrebné doklady. Obnovte dom s INCON-om a využite ich ponúkanú pomoc. Výmenou starých okien za nové dokážete ušetriť stovky eur ročne.

Preplatenie nákladov na energetický certifikát pred obnovou

Jedným z dokladov, ktorý je povinnou súčasťou k žiadosti o dotáciu, je energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie. Ide o posudok, ktorý určuje, do akej miery je dom energeticky hospodárny. Na základe zistení je následne zaradený do jednej z energetických tried A až G. Certifikát musí obsahovať posúdenie pôvodného, ako aj navrhovaného stavu vrátane percentuálneho výpočtu potenciálnych úspor primárnej energie. Spracovateľom osvedčenia musí byť odborne spôsobilá osoba pre tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov evidovaná v registri oprávnených osôb. „Žiadateľom chceme obnovu domu zjednodušiť, preto bezplatne zrealizujeme obhliadku stavby vrátane spracovania podkladov pre vydanie energetického certifikátu a pomôžeme im s jeho vybavením. Zároveň preplatíme náklady na certifikát pôvodného stavu domu a žiadateľom poskytneme aj kontakt na overenú odborne spôsobilú osobu,“ vymenúva Ing. Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON. Bližšie informácie k téme obnovy domu a výmeny okien poskytne výrobca aj osobne v jeho pobočkách po celom Slovensku alebo v showroome.

Ako neprichádzať o teplo

Čím staršie okná v rodinnom dome máte, tým vyššie sú tepelné straty objektu. Staršie okná s dvojsklom už nespĺňajú súčasné štandardy energetickej náročnosti, pretože nemajú dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti, majú nevhodné zasklenie a častokrát aj zle tesnia. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica tepla. Výmena starých okien za nové sa preto oplatí. Súčasné moderné okná sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a navyše disponujú i vylepšeným spôsobom tesnenia. Ku kvalitným plastovým oknám patrí aj INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm. Má 6-komorový profil a o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrúti a nedá sa ľahko vypáčiť. Uzavretá rámová výstuha zvyšuje pevnosť rámov a hlbšie uloženie skla obmedzuje rosenie. Okno má aj stredové tesnenie a tri tesniace roviny, vďaka čomu poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu. Nezabudnite však na výber vhodnej montážnej firmy, pretože bez kvalitnej montáže nebudú ani tie najlepšie okná fungovať.

Až tretinové úspory energie za vykurovanie

Výmena okien prináša reálne úspory, čo si môžeme ukázať na konkrétnom príklade. Rodinný dom v Žilinskom kraji s rozlohou 180 m2 bol postavený v roku 2005 a majitelia sa vtedy rozhodli investovať do plastových okien s profilom 70 mm a dvojsklom. Okná im slúžili dobre, ale ich susedia začali postupne okná na domoch meniť. „Najskôr sme si hovorili, že ide o zbytočnú investíciu, ale keď nám potom ukázali ich vyúčtovanie za elektrinu a plyn, zmenili sme názor. Dnes sme za to radi, pretože vzhľadom na súčasnú situáciu máme náskok, stavebný aj finančný,“ hovorí majiteľ rodinného domu. V roku 2021 tak pristúpili k výmene okien. Zvolili si plastové okná INCON Komfort EVO s trojsklom, ktoré majú súčiniteľ prechodu tepla celým oknom Uw = od 0,71 W/m2K. Výmena okien sa majiteľom vyplatila, pretože zaznamenali až tretinové úspory energie za vykurovanie.

Viac o oknách INCON sa dočítate na www.incon.sk. Informácie o podmienkach novej výzvy sa dozviete na www.obnovdom.sk

Informačný servis

Viac k témam: Dotácia, Obnov dom, PR, výmena okien
Zdroj: SITA.sk – Získajte dotáciu na výmenu starých okien © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *