Home / SVET / Ukrajina je oveľa bližšie k odmínovaciemu zariadeniu Božena 5, vyzbieralo sa naň 417-tisíc eur

Ukrajina je oveľa bližšie k odmínovaciemu zariadeniu Božena 5, vyzbieralo sa naň 417-tisíc eur

12.9.2023 (SITA.sk) – Odmínovacie zariadenie Božena 5 je oveľa bližšie k tomu, aby sa dostalo na Ukrajinu. Informovala o tom iniciatíva Mier Ukrajine s tým, že vďaka darom verejnosti sa Božena 5 môže dostať na Ukrajinu do konca tohto roka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Suma vyše 400-tisíc

„Od mája vyše päťtisíc darcov poslalo 417-tisíc eur. Táto suma môže za krátko stúpnuť o ďalších 200-tisíc eur, čím by sa zbierka dostala úspešne do cieľa,“ uviedla iniciatíva a vysvetlila, že Nadácia Pontis, Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) a Taipejská reprezentačná kancelária na Slovensku organizátorom zbierky na Boženu poskytnú takzvaný matchingový dar.

„Z tohto daru bude zdvojnásobené každé jedno euro, ktoré na Boženu od dnešného dňa pribudne na darcovskej platforme Donio do 4. októbra, teda počas najbližších 23 dní,“ spresnila iniciatíva. Ak by teda ľudia poslali v danom období 100-tisíc eur, matchingový dar prinesie ďalších 100-tisíc a zbierka by tak mohla prekročiť 600-tisíc eur.

Nadácia OSF a Pontis

„Za konzorcium nadácií OSF a Pontis chcem potvrdiť, že v zbierke na Boženu venujeme 100-tisíc eur, ak sa iniciatíve Mier Ukrajine podarí vyzbierať 100-tisíc eur od individuálnych darcov. Poďme to spolu dokončiť, pošlime Boženu na Ukrajinu,“ vyhlásil Fedor Blaščák z Nadácie otvorenej spoločnosti.

Výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša uviedol, že pomáhať Ukrajine je nielen morálne správne a potrebné, ale pre záujmy Slovenska kľúčové. „Poskytnutie financií na zariadenie, ktoré pomáha zvyšovať bezpečnosť ľudí na oslobodenom území, je pre nás samozrejmosťou.“ doplnil Kišša.

Dárek pro Putina

Spoluzakladateľ iniciatívy Dárek pro Putina v ČR a Darček pre Putina v SR zdôraznil, že teraz bude dôležité, aby darcovia nepoľavili v podporovaní zbierky, pretože získanie 200-tisíc eur by znamenalo zloženie takmer celkovej sumy na odmínovacie zariadenie Božena. Zbierku spustili 8. mája a verejnosť na ňu prispieva prostredníctvom platforiem www.darcekpreputina.eu a www.donio.sk. Získala si aj záštitu Ministerstva obrany SR.

„Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby s príslušenstvom je 650-tisíc eur. Cena zahŕňa aj výcvik hasičského EOD (likvidácia výbušnej munície) tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (prvky balistickej ochrany, detektory a menšie vybavenie), ako aj dopravu na miesto určenia. Výrobca Way Industries v cene zabezpečí výcvik obsluhy,“ priblížila iniciatíva Mier Ukrajine.

Zamínovaných 300-tisíc kilometrov

Podľa oficiálnych zdrojov je mínami pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka a niektoré zdroje uvádzajú, že zamínovaných je až 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny. Božena 5 je slovenský efektívny odmínovací stroj. Slovenskí ženisti, s ktorými iniciatíva bola v kontakte, a ktorí slúžili na misiách OSN, potvrdili, že reálne zachraňuje životy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

„Pomáhali si s ňou na mínových poliach i v zastavaných oblastiach. Zo 600 slovenských ženistov počas piatich rokov trvajúcich odmínovacích prác v bývalej Juhoslávii nikto nezahynul,“ doplnila iniciatíva.

Viac k témam: Humanitárna pomoc Ukrajine, Iniciatíva Mier Ukrajine, Kampaň Dárek pro Putina, Odmínovací systém Božena, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Zbierka
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina je oveľa bližšie k odmínovaciemu zariadeniu Božena 5, vyzbieralo sa naň 417-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Deklaráciu Aliancie obranného priemyslu pre Ukrajinu podpísalo trinásť prominentných spoločností

Na fóre v Kyjeve sa zúčastnilo 252 obranných spoločností, ktoré vyrábajú celý rad zbraní a obranných systémov a riešení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *