Home / SLOVENSKO / Dokazovanie v kauze prípravy vraždy Klaus Volzovej je ukončené, súd sa na pojednávaní oboznámil s listinnými dôkazmi

Dokazovanie v kauze prípravy vraždy Klaus Volzovej je ukončené, súd sa na pojednávaní oboznámil s listinnými dôkazmi

12.9.2023 (SITA.sk) – Senát Mestského súdu Bratislava I v utorok ukončil dokazovanie v kauze prípravy vraždy podnikateľky Silvie Klaus Volzovej. Zároveň utorkové pojednávanie prerušil do štvrtka 14. septembra, keď procesné strany začnú s prednesom záverečných rečí.

Listinné dôkazy

Súd sa na utorkovom pojednávaní oboznámil s viacerými listinnými dôkazmi vrátane tých, ktoré sa týkajú sporov o vlastníctvo televízie Markíza.

Pavol Rusko, ktorý sa ako jediný zo štvorice obžalovaných na pojednávaní zúčastnil, v tejto súvislosti skonštatoval, že dôkazy preukazujú, že spory vždy riešil súdnou cestou.

Zároveň zopakoval, že nikdy neinicioval odstránenie jeho vtedajšej obchodnej partnerky Volzovej. „Vždy som sa bránil súdnou cestou,“ povedal s tým, že v sporoch s Volzovou podával žaloby, odvolania a vždy sa spoliehal na súdy.

Zároveň povedal, že jeho konflikty s Volzovou vrcholili v roku 1996 a v roku 1997 už boli urovnané. Preto je podľa neho nezmysel, aby si vtedy objednával vraždu, ako je uvedené v obžalobe.

Rusko obvinenie odmieta

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ, prezývaný Kýbeľ.

Prípad sa prejednáva za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody od mája 2019.

Podľa obžaloby navštívil Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Klaus Volzovú uniesli, donútili ju prepísať jej podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili.

Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji 2019 pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Klaus Volzovou, by musela odobriť licenčná rada.

Vysielacia licencia

Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Klaus Volzovú niekto prinútil prepísať jej podiel na Ruska, a ten by ju následne zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval Rusko.

Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Klaus Volzovej.

Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Klaus Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Rusko je právoplatne odsúdený za falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Takisto čelí procesu v súvislosti so subvenčným podvodom týkajúcim sa azylového centra Maják nádeje.

Viac k témam: exminister hospodárstva, Príprava vraždy Sylvie Volzovej, Súdy, Sýkorovci
Zdroj: SITA.sk – Dokazovanie v kauze prípravy vraždy Klaus Volzovej je ukončené, súd sa na pojednávaní oboznámil s listinnými dôkazmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Košický samosprávny kraj otvoril prvý slovenský pumptrack s certifikátom UCI pre medzinárodné súťaže

Pumptrack sa nachádza v Košiciach pri parkovisku za obchodným centrom Hornbach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *