Home / SVET / Putin sa nemusí báť zatknutia počas samitu G20 v Riu, odkázal mu prezident Lula da Silva

Putin sa nemusí báť zatknutia počas samitu G20 v Riu, odkázal mu prezident Lula da Silva

10.9.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin sa môže zúčastniť na samite najväčších ekonomík sveta G20 v brazílskom Riu de Janeiro bez obáv o zatknutie.

Na konci tohtoročného samitu zoskupenia v indickom Naí Dillí to povedal brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý prevzal predsedníctvo fóra. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje denník The Guardian.

Vynechal aj samit BRICS

Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci vydal na Putina zatykač za údajné vojnové zločiny na Ukrajine. Keďže je Brazília signatársky štát Rímskeho štatútu ICC, vyžaduje sa od nej, aby spolupracovala pri vyšetrovaniach a činnostiach súdu, ktoré podľa právnych expertov zahŕňajú zatýkanie cieľov súdu.

V auguste Putin vynechal samit BRICS v Juhoafrickej republike, čo sa široko pripisuje tomu, že aj táto krajina je signatárom štatútu.

„Môžem vám povedať, že ak budem brazílskym prezidentom a ak príde do Brazílie, nie je dôvod, aby bol zatknutý,“ povedal Lula pre indickú spravodajskú skupinu Firstpost. Účastníci samitu v Riu tam podľa neho nájdu „atmosféru mieru“.

Brazília chce zostať nestranná

Lula zastáva podľa jeho slov neutrálnu pozíciu voči vojne na Ukrajine. To pobúrilo mnohých západných lídrov. Washington ho obvinil z nekritického „papagájovania ruskej a čínskej propagandy“ a ukrajinskí predstavitelia vyzvali Lulu, aby navštívil ich krajinu, aby bol zblízka svedkom „ruskej agresie“.

Brazílsky prezident, ktorý obvinil USA z toho, že podporujú konflikt, a odmieta poskytnúť Kyjevu zbrane, svoju politiku obhajuje s tým, že mier sa dá dosiahnuť len vtedy, ak niektoré krajiny zostanú nestranné.

„Je pravda, že Rusko napadlo Ukrajinu bez toho, aby sa niekoho opýtalo. A že USA napadli Irak bez toho, aby sa niekoho opýtali,“ povedal Lula pre Firstpost. Ako tiež vyhlásil, Brazília je 100 % proti invázii akejkoľvek krajiny.

Viac k témam: Brazílsky prezident, BRICS, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, samit G20, Zatknutie
Zdroj: SITA.sk – Putin sa nemusí báť zatknutia počas samitu G20 v Riu, odkázal mu prezident Lula da Silva © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vyšetrovanie odhalilo pôvod rakety, na územie Poľska minulý rok dopadla zablúdená ukrajinská strela

Raketa spôsobila smrť dvoch ľudí v poľskej obci Przewodów.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *