Home / SLOVENSKO / Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín

Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín

9.9.2023 (SITA.sk) – Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín. Venovaná bude pracovníkom ministerstva školstva, učiteľským zborom, akademickej obci, študentom a žiakom, ktorí boli rasovo a nábožensky prenasledovaní a zavraždení v rokoch 1941 až 1945.

Pamätná tabuľa

„Pre súčasníkov i ďalšie generácie bude mementom, aby sa v budúcnosti už nič podobné nezopakovalo. Zároveň bude prejavom ľútosti a ospravedlnenia za príkoria a straty, ktoré v dôsledku týchto rozhodnutí muselo podstúpiť židovské obyvateľstvo na Slovensku,“ informoval rezort školstva.

Pamätnú tabuľu pripravuje ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou v Bratislave, Múzeom holokaustu v Seredi a neziskovou organizáciou Jewrope.

Prijatie Židovského kódexu

V sobotu si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý je na Slovensku pamätným dňom. V tento deň pred 82 rokmi prijala vláda vojnového Slovenského štátu Židovský kódex, ktorý občanov židovského pôvodu pozbavil občianskych, náboženských a spoločenských práv.

Išlo o súhrnné spracovanie právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva. Nariadenie zaviedlo povinnosť nosiť židovské označenie, pripravilo ich o právo volebné, zhromažďovacie, spolkové či tlačové.

Židia nesmeli byť zamestnaní vo verejných službách, boli vylúčení zo štúdia na stredných a vysokých školách a mohli chodiť iba do vlastných židovských základných škôl.

Proti rozhodnutiam tohto nariadenia nebolo možné odvolať sa na súde. O pol roka neskôr došlo k prvým deportáciám židovských občanov do koncentračných táborov.

V súvislosti s pamätným dňom sa v bratislavskom Divadle Pavla Országha Hviezdoslava už po štrnásty raz čítali mená z deportačných zoznamov. Čítali ich viaceré významné osobnosti, podujatie tento rok podporil aj minister školstva Daniel Bútora.

Viac k témam: Fašizmus, Holokaust, Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, Prenasledovanie, Rasizmus
Zdroj: SITA.sk – Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nemecko neuvažuje o uzavretí hraníc s Českom. Strašiť je jednoduchá vec, reagoval na Fica premiér Ódor

Nemci uvažujú o tom, že s českými partnermi vytvoria hliadky na českej strane hranice, a budú robiť presne to, čo slovenskí policajti s Maďarskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *