Home / SVET / Maroko zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si viac ako 600 mŕtvych (foto+video)

Maroko zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si viac ako 600 mŕtvych (foto+video)

9.9.2023 (SITA.sk) –
Aktualizované 9. septembra 9:29

Maroko v noci zasiahlo zriedkavé silné zemetrasenie. Vyžiadalo si stovky obetí a napáchalo škody na mnohých miestach od pohoria Atlas až po historické mesto Marrákeš.

Epicentrum sa nachádzalo pri meste Ighil

Geologická služba Spojených štátov (USGS) informovala, že zemetrasenie v Maroku udrelo v piatok o 23:11 s predbežným magnitúdom 6,8. Otrasy trvali niekoľko sekúnd. O 19 minút neskôr nasledoval dotras s magnitúdom 4,9.

Epicentrum sa nachádzalo pri meste Ighil v provincii al-Haúz zhruba 70 kilometrov od Marrákeša. Otrasy vychádzali z hĺbky 18 kilometrov, uviedla USGS, no marockí seizmológovia tvrdia, že len z 11 kilometrov. Zemetrasenia v malej hĺbke sú viac nebezpečné, pripomína agentúra AP.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silné zemetrasenie v Maroku (fotografie)

Marocké ministerstvo vnútra v sobotu ráno informovalo, že v dôsledku zemetrasenia zomrelo najmenej 632 ľudí, pričom väčšina v Marrákeši a piatich provinciách pri epicentre. Ďalších 329 osôb utrpelo zranenia. Počty obetí sa pravdepodobne ešte zvýšia, keďže pokračuje pátranie a záchranné operácie v odľahlých oblastiach.

Poškodené pamiatky

Marocké médiá informovali, že jedna z najznámejších pamiatok Marrákeša – mešita Kutubíja z 12. storočia pri zemetrasení utrpela škody, ale nie je známe v akom rozsahu. Poškodené sú aj známe múry okolo marrákešskej mediny, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Starosta jedného z miest pri epicentre pre spravodajský portál 2M uviedol, že niekoľko domov v okolitých mestách sa čiastočne alebo celkovo zrútilo, niektoré miesta sú bez elektriny a zablokované sú aj cesty.

Zriedkavé zemetrasenia

Zemetrasenia sú v severnej Afrike relatívne zriedkavé. Šéf Odboru seizmického monitorovania a varovania v Národnom geofyzikálnom ústave Lahcen Mhanni sa pre 2M vyjadril, že zemetrasenie bolo najsilnejšie, ktoré zaznamenali v regióne pohoria Atlas.

Piatkové zemetrasenie bolo cítiť až v Portugalsku a Alžírsku, uviedli Portugalský inštitút pre more a atmosféru a alžírska agentúra civilnej obrany.

Viac k témam: Svetové dedičstvo UNESCO, Zemetrasenie, zemetrasenie v Maroku
Zdroj: SITA.sk – Maroko zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si viac ako 600 mŕtvych (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Samit NATO priniesol dôležité závery aj pre Slovensko, kľúčové je zabezpečenie obrany východného krídla Aliancie

Na samite sa zúčastnili minister obrany, prezident Peter Pellegrini aj minister zahraničných vecí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *