Home / SLOVENSKO / USA poskytnú Slovensku 3,6 milióna dolárov na ochranu východnej hranice a výcvik personálu

USA poskytnú Slovensku 3,6 milióna dolárov na ochranu východnej hranice a výcvik personálu

8.9.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty prispejú Slovensku sumou 3,6 milióna dolárov na výcvik personálu a vybavenie na ochranu jeho východnej hranice.

Ochrana pred nezákonným pašovaním

Ako ďalej informovalo veľvyslanectvo USA na Slovensku, projekt pomôže chrániť slovenskú hranicu pred nezákonným pašovaním zbraní, drog, kontrabandu a ľudí, a zároveň podporí legálny pohyb cez hranicu.

„Počas nasledujúcich dvoch rokov Spojené štáty poskytnú slovenským inštitúciám výcvik a dodajú dôležité vybavenie, aby zlepšili ich schopnosť chrániť hranicu. Ako priatelia, partneri a spojenci je aj tento projekt len ďalším príkladom zmysluplného a vzájomne rešpektovaného partnerstva medzi našimi dvoma krajinami,“ povedal veľvyslanec USA na Slovensku Gautam Rana s tým, že posilnenie bezpečnosti hraníc je nevyhnutné pre bezpečnosť, hospodársku prosperitu a národnú suverenitu Slovenska.

Príležitosť učiť sa jeden od druhého

Okrem príspevkov na vybavenie zo strany Spojených štátov budú zástupcovia oboch krajín spoločne organizovať výmenu informácií a stykov, hodnotení spôsobilostí, workshopov a školení zameraných na budovanie kapacít vo Washingtone, Bratislave, Poprade, Košiciach, Sobranciach a ďalších mestách.

Táto spolupráca podľa amerického veľvyslanectva poskytuje príležitosť učiť sa jeden od druhého a posilniť kolektívnu bezpečnosť.

Témy budú siahať od využitia analýzy údajov na posúdenie rizika vstupu osôb a tovaru na Slovensko až po implementáciu technológií a zariadení na odhaľovanie používania tunelov a dronov na hraniciach.

Finančné aj ľudské zdroje potrebné na projekt poskytnú ministerstvá zahraničných vecí a vnútornej bezpečnosti Spojených štátov.

Viac k témam: Bezpečnosť, Hranica, Podpora, Výcvik
Zdroj: SITA.sk – USA poskytnú Slovensku 3,6 milióna dolárov na ochranu východnej hranice a výcvik personálu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ekonomickí migranti nás prišli vyžierať, tvrdí Kollár a Fico sa obáva rozhodnutia Nemecka. Obaja chcú vojakov na hraniciach

Podľa predsedu Smeru treba chrániť slovensko-maďarské hranice tým, že sa na 250 kilometrov hranice postavia všetci vojaci a policajti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *