Home / SVET / Mučenie či znásilnenie zažilo približne 90 percent ukrajinských vojnových zajatcov, Rusko odmieta obvinenia

Mučenie či znásilnenie zažilo približne 90 percent ukrajinských vojnových zajatcov, Rusko odmieta obvinenia

8.9.2023 (SITA.sk) – Približne 90 % ukrajinských vojnových zajatcov bolo vystavených mučeniu, znásilneniu, hrozbám sexuálneho násilia alebo iným formám krutého a neľudského zaobchádzania. Vo štvrtok to povedal ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Našli dôkazy o týchto hrôzach

Ukrajina našla „dôkazy o týchto hrôzach na všetkých oslobodených územiach“, vyjadril sa Kostin počas stretnutia s osobitnou spravodajkyňou Organizácie Spojených národov (OSN) pre mučenie Alice Kill Edwards.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Len v Chersonskej oblasti bolo zaznamenaných 11 mučiarní. V Charkovskej oblasti je otvorené vyšetrovanie takmer 100 prípadov mučenia, v ktorých bolo identifikovaných viac ako 700 obetí,“ povedal Kostin s tým, že v prípadoch týkajúcich sa rôznych foriem mučenia bolo identifikovaných 156 podozrivých a obžaloby na súd podali proti 114 z nich.

Vinníkom je ruský vojenský personál

Medzi podozrivými je podľa Kostina „ruský vojenský personál a predstavitelia okupačných orgánov“ a podľa jeho slov už za mučenie a kruté zaobchádzanie ako vojnové zločiny odsúdili 35 osôb. Generálny prokurátor v tejto súvislosti vyzval svetové spoločenstvo, aby „zničilo ruskú mašinériu mučenia a zabezpečilo potrestanie každého z jej účastníkov“.

Rusko napriek obrovskému množstvu dôkazov opakovane odmieta obvinenia z mučenia a porušovania ľudských práv na Ukrajine. K najnovšej správe sa zatiaľ ruskí predstavitelia nevyjadrili.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Mučenie, Porušovanie ľudských práv, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský generálny prokurátor, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Mučenie či znásilnenie zažilo približne 90 percent ukrajinských vojnových zajatcov, Rusko odmieta obvinenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *