Home / šport / Ostatné športy / Plavkyňa Soňa Rebrová sa pokúsi zdolať legendárny kanál La Manche, chce tak pomôcť slovenským riekam (foto+video)

Plavkyňa Soňa Rebrová sa pokúsi zdolať legendárny kanál La Manche, chce tak pomôcť slovenským riekam (foto+video)

8.9.2023 (SITA.sk) – Slovenská diaľková plavkyňa Soňa Rebrová sa v piatok pokúsi zdolať legendárny kanál La Manche. Na štart sa postavila v piatok skoro ráno o 4:30 miestneho času.

Plávať bude približne 16 hodín

Preplávanie asi 40-kilometrového prielivu spája s cieľom pomôcť slovenským riekam. Svoje plávanie sa tak rozhodla prepojiť s bojom Svetového fondu na ochranu prírody (angl. World Wide Fund for Nature – WWF) Slovensko za slobodu riek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V prípade úspechu bude iba druhou Slovenkou v histórii, ktorá tento prieliv samostatne preplávala. WWF o tom informoval na domovskej stránke.

„Prečo plávať len tak, keď môžem pomôcť, upozorniť na nejaký problém, prípadne urobiť zbierku na dobrú vec? Veď budem plávať dlho, počítam okolo 16 hodín, a za ten čas môžem urobiť aj dobrý skutok,“ uviedla Rebrová.

Impulzom bola rozsiahla environmentálna škoda

Ako uvádza WWF, impulzom pre Rebrovú sa stal príbeh zo Želiezoviec na Hrone a rozsiahla environmentálna škoda, ktorá sa tam stala pred šiestimi rokmi.

„Prišlo mi ľúto, ako túto rieku pripravujeme o slobodu a ako veľmi negatívne ovplyvňujeme život v nej. Začala som sa zamýšľať nad paralelou medzi mojim plávaním a plávaním nič netušiacich živočíchov v prostredí plnom smrteľných nástrah. Ja na rozdiel od rýb mám na výber. Viem sa vyhnúť miestam o ktorých viem, že sú znečistené, vynechám lokality, ktoré sú nejakým spôsobom zabarikádované alebo prehradené. Ryba túto voľbu nemá, musí plávať tam, kam ju vedie inštinkt,” uviedla plavkyňa a dodala, že chce urobiť maximum pre zlepšenie podmienok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Verím, že prostredníctvom našej zbierky sa podarí podporiť vytrvalý boj WWF za slobodu Hrona, ktorý si vyžaduje veľa síl, personálnych kapacít a najmä kvalifikovanej právnickej pomoci,“ uzavrela Rebrová.

Viac k témam: diaľkové plávanie, Lamanšský prieliv
Zdroj: SITA.sk – Plavkyňa Soňa Rebrová sa pokúsi zdolať legendárny kanál La Manche, chce tak pomôcť slovenským riekam (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Niekdajší hokejový obranca Zdeno Chára je ozajstný Ironman, teraz už aj oficiálne

Preteky v dlhom triatlone absolvoval v nemeckom mestečku Roth neďaleko bavorského Norimbergu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *