Home / SLOVENSKO / Vláda schválila balík na boj proti nelegálnej migrácii, Ódor plánuje aj vysvetľovaciu kampaň (video)

Vláda schválila balík na boj proti nelegálnej migrácii, Ódor plánuje aj vysvetľovaciu kampaň (video)

6.9.2023 (SITA.sk) – Vládny kabinet v stredu schválil balík opatrení na boj s nelegálnou migráciou. Policajti nebudú vydávať doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť, najmä nie cudzincovi, ktorý migruje cez územie SR do iného štátu. Cieľom je uľahčiť vyhostenie nelegálnych migrantov, ako aj odradiť ďalších od príchodu.

Skrátené legislatívne konanie

„Jeden z faktorov, pre ktorý nelegálni migranti prichádzajú na Slovensko, sa zruší,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Ľudovít Ódor.

Dodal, že návrh predloží vláda na skrátené legislatívne konanie.

„Štandardný postup je taký, že keď dáme tento návrh, do siedmich dní musí predseda parlamentu zvolať mimoriadnu schôdzu na túto tému. Samozrejme, ak by sa otvorila nejaká schôdza zajtra (vo štvrtok 7. septembra, pozn. SITA) a niekto by sa stotožnil s vládnym návrhom, tak určite nebudeme protestovať,“ uviedol Ódor.

Podľa svojich slov už kontaktoval predsedov politických strán a zisťuje, či bude niečo také možné.

Nasadia aj armádu

Ďalším opatrením vlády je nasadenie armády. Kabinet v stredu schválil, že v prípade požiadavky Policajného zboru sa má do konca roka 2023 denne nasadiť do 500 profesionálnych vojakov, ktorí budú pomáhať pri riešení situácie s náporom nelegálnych migrantov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ak tam nasadíme časť kapacít armády, môžu sa uvoľniť nejaké kapacity v policajnom zbore, ktoré môžu napríklad urýchliť registráciu. Pomocou dopravných prostriedkov môžeme rozdeliť počet migrantov, aby to jednotlivé strediská zvládali lepšie,“ doplnil premiér.

Zlepšiť sa podľa neho majú aj podmienky pre migrantov v takýchto strediskách, zabezpečenú majú mať trikrát denne suchú stravu, pitie, hygienické zariadenia a karimatky.

Vysvetľovacia kampaň

Ódor zároveň ubezpečil občanov, že stále ide o sekundárnu tranzitnú migráciu. Migranti u nás nepáchajú trestnú činnosť a nemajú záujem na Slovensku ani zostať, ale smerujú do ďalších krajín. Začiatkom budúceho týždňa zasadne ústredný krízový štáb.

„So Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska plánujeme vysvetľovaciu kampaň, lebo ľudia sa vtedy najviac boja, vrátane predstaviteľov obcí, keď nevedia presne, čo majú robiť,“ zdôraznil Ódor.

Na margo toho, že Maďarsko prepustilo vyše 1 400 prevádzačov, premiér povedal, že to nebola pre Slovensko dobrá správa a zvýšený počet nelegálnych migrantov môže súvisieť aj s tým.

„Nechcem špekulovať o tom, či to urobili zámerne alebo nezámerne, politicky alebo nepoliticky. Je to fakt, nám to robí vrásky na čele, musíme to riešiť cez armádu, ale myslím si, že to zvládneme,“ skonštatoval.

Viac k témam: Nelegálna migrácia, Novela zákona, Skrátené legislatívne konanie, slovenský premiér
Zdroj: SITA.sk – Vláda schválila balík na boj proti nelegálnej migrácii, Ódor plánuje aj vysvetľovaciu kampaň (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súd odročil dovolanie prokuratúry v neprospech dvojice z kauzy Judáš, Gašparovič neprišiel a podal námietku na Klimenta

Špeciálna prokuratúra dovolanie podala v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *