Home / SVET / Rozšírenie EÚ už nie je snom a je čas sa posunúť vpred, vyjadril sa predseda Európskej rady Michel 

Rozšírenie EÚ už nie je snom a je čas sa posunúť vpred, vyjadril sa predseda Európskej rady Michel 

28.8.2023 (SITA.sk) – Predseda Európskej rady Charles Michel chce, aby bola Európa do roku 2030 pripravená na rozšírenie.

Čas posunúť sa vpred

„Rozšírenie už nie je snom,“ povedal Michel v pondelok na Bledskom strategickom fóre v slovinskom meste Bled, na ktorom sa zišli lídri zo západného Balkánu.

„Je čas posunúť sa vpred,“ dodal. Informuje o tom portál Politico.

Štatút kandidátskej krajiny pre vstup do formálne má osem štátov. V mnohých krajinách západného Balkánu sa však prístupový proces zastavil, hoci vojna na Ukrajine diskusiu oživila. V júni minulého roka lídri EÚ udelili štatút kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku a rastie tlak na začatie prístupových rokovaní s týmito štátmi pred koncom tohto roka.

Pripravení na rozšírenie do 2030

„Ešte je pred nami veľa práce. Bude to ťažké,“ povedal Michel na fóre v Slovinsku.

„Som presvedčený, že musíme byť do roku 2030 pripravení na rozšírenie, a to na oboch stranách,“ dodal.

K chúlostivej otázke, či by rozšírenie malo znamenať odklon od jednomyseľného rozhodovania o citlivých záležitostiach, predseda Európskej rady zaujal uvážlivý postoj.

„Úplné zrušenie jednomyseľnosti by mohlo znamenať vyliatie vody z vaničky aj s dieťaťom. Bude to ťažký oriešok, ale tejto diskusii sa nedá vyhnúť,“ konštatoval Michel.

Viac k témam: Bledské strategické fórum, Predseda Európskej rady
Zdroj: SITA.sk – Rozšírenie EÚ už nie je snom a je čas sa posunúť vpred, vyjadril sa predseda Európskej rady Michel  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front

Rusko začalo zapájať jednotlivé jednotky svojej novovytvorenej 25. kombinovanej armády do boja na Ukrajine ako posily, čo redukuje pravdepodobnosť novej rozsiahlej ruskej ofenzívy v blízkej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *