Home / SVET / Kremeľ vyberá volebných súperov pre Putina tak, aby ruský vodca nevyzeral starý

Kremeľ vyberá volebných súperov pre Putina tak, aby ruský vodca nevyzeral starý

28.8.2023 (SITA.sk) – Administratíva ruského vodcu Vladimira Putina vyberá jeho oponentov pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Rozhodli sa vraj pritom, že nezaregistrujú nikoho pod 50 rokov, aby Putin nevyzeral starý. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruské nezávislé médium Meduza.

Politický blok ruskej prezidentskej administratívy na čele so Sergejom Kirijenkom podľa Meduzy rozhodol o „sparingpartneroch“, ktorí budú s Vladimirom Putinom „súťažiť“ v prezidentských voľbách v roku 2024. Dva mediálne zdroje blízke Kremľu pritom uviedli, že jedným z hlavných kritérií výberu bol vek a medzi zaregistrovanými kandidátmi by nemali byť politici mladší ako 50 rokov.

Podľa zástupcov ruskej prezidentskej administratívy by totiž prítomnosť takýchto kandidátov na volebných lístkoch mohla u Rusov vyvolať dojem, že 70-ročný Putin „už nie je tým mužom, ktorý sa dostal k moci pevnou rukou“.

Tri konkurenčné strany

Putinova administratíva očakáva, že vo voľbách budú kandidovať zástupcovia troch parlamentných strán: Komunistickej strany, Liberálnodemokratickej strany a Nového ľudu.

Kandidátom Komunistickej strany by mal byť podľa Kremľa Gennadij Zjuganov, ktorý získal v roku 2008 v prezidentských voľbách 17 % a v roku 2012 18 % hlasov. Takáto stabilita ratingu je pre Kremeľ dôležitá, pretože Putin by mal podľa plánov v nadchádzajúcich voľbách dosiahnuť „rekordný výsledok“ – pri účasti viac ako 70 % musí získať viac ako 80 % hlasov.

Za Liberálnodemokratickú stranu by mal kandidovať jej líder Leonid Sluckij, ktorý chce vraj kandidovať sám, „pretože miluje PR“, „rád sa ukazuje na verejnosti“ a má v úmysle „zvýšiť svoju osobnú popularitu“.

Nepriaznivý vekový kontrast

S kandidátom Nového ľudu je to však zložitejšie. Kremeľ by rád videl kandidovať predsedu strany a podnikateľa Alexeja Nečajeva. Ten však podľa zdrojov Meduzy blízkych Kremľu chápe, že nebude môcť získať veľa hlasov a nechce zbierať omrvinky. Navrhuje preto podpredsedu Štátnej dumy Vladislava Davankova, ktorý sa v súčasnosti uchádza o post starostu Moskvy.

Tento kandidát však nevyhovuje Putinovej administratíve. Má totiž 39 rokov, miluje PR a vie dobre vystupovať na verejnosti. Administratíva sa preto domnieva, že mladý a aktívny kandidát by mohol voličov prinútiť myslieť na prezidentov vek, a to by bol nepriaznivý kontrast.

Viac k témam: ruské prezidentské voľby, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Kremeľ vyberá volebných súperov pre Putina tak, aby ruský vodca nevyzeral starý © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front

Rusko začalo zapájať jednotlivé jednotky svojej novovytvorenej 25. kombinovanej armády do boja na Ukrajine ako posily, čo redukuje pravdepodobnosť novej rozsiahlej ruskej ofenzívy v blízkej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *