Home / SVET / Štáty Slavkovského formátu rokovali o integrácií krajín západného Balkánu i vývoji vojny na Ukrajine

Štáty Slavkovského formátu rokovali o integrácií krajín západného Balkánu i vývoji vojny na Ukrajine

26.8.2023 (SITA.sk) – Predsedovia parlamentov štátov Slavkovského formátu (S3) rokovali o bezpečnostnej situácii v Európe. Témou neformálneho stretnutia bola aj integrácia štátov západného Balkánu do európskych štruktúr, či rozširovanie Európskej únie (EÚ) o Moldavsko, Gruzínsko a Ukrajinu, pričom sa rokujúci dotkli i témy vývoja vojny na Ukrajine.

Rokovania v rozšírenom formáte

Ako informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady (NR) SR, predseda rakúskej Národnej rady Wolfgang Sobotka, predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a predseda slovenského parlamentu Boris Kollár sa na sklonku týždňa stretli na rakúskom zámku Grafenegg.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rokovania sa konali v rozšírenom formáte S3+, zúčastnili sa ich aj podpredseda parlamentu Chorvátska Ante Sanader a predseda Výboru pre EÚ a zahraničné veci Poslaneckej snemovne parlamentu Talianskej republiky Giulio Tremonti.

Zaradenie balkánskych štátov do EÚ

Som rád, že sme si ako jednu z hlavných tém dnešného stretnutia vybrali práve západný Balkán. V našej diskusii, napriek mnohým iným dôležitým témam, nesmieme zabúdať na dlhodobé ciele medzi ktoré patrí práve aj politika rozširovania vrátane krajín západného Balkánu,“ uviedol predseda NR SR Kollár.

Predsedovia parlamentov štátov S3 počas tohtoročného júna spoločne navštívili Gruzínsko, ktoré aktuálne zavádza opatrenia potrebné na to, aby získalo štatút kandidátskej krajiny. Obdobná situácia je i v Moldavsku.

Slovensko je na expertnej úrovni nápomocné Moldavským inštitúciám pri zdieľaní eurointegračných skúseností. Sme dlhodobým a konzistentným podporovateľom pro-európskeho smerovania Moldavska, čo je zároveň aj jedna z troch prioritných krajín slovenskej rozvojovej spolupráce,“ konštatuje šéf slovenského parlamentu.

Diskusie o kríze na Ukrajine

V kontexte diskusie o konflikte na Ukrajine Kollár zdôraznil, že Slovensko od začiatku podporuje zvrchovanosť, nezávislosť i územnú celistvosť Ukrajiny, v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Doplnil, že naša podpora Ukrajiny v jej boji nesmie oslabiť.

Musíme zachovať jednotu EÚ a efektívnu koordináciu s ostatnými partnermi vo svete. Nesmieme podľahnúť ‚únave z krízy na Ukrajine‘,“ povedal.

Rokovanie sa konalo v rámci predsedníctva Rakúska formátu S3. „Rozšírený formát stretnutí na S3+ sa stáva čoraz populárnejšie a šéfovia parlamentov sa zhodli, že sú dobrou spoluprácou tak s európskymi, ako aj mimoeurópskymi krajinami,“ uviedol Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Viac k témam: integrácia do EÚ, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Rokovania, rusko-ukrajinský konflikt, Západný Balkán
Zdroj: SITA.sk – Štáty Slavkovského formátu rokovali o integrácií krajín západného Balkánu i vývoji vojny na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Biden si občas mýli mená, no stále trvá na zotrvaní v prezidentskej kampani

Na podujatí NATO predstavil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ako prezidenta Putina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *