Home / SVET / Ikonickým „bozkávajúcim sa skalám“ v zálive Hạ Long hrozí kolaps, príčinou je aj nelegálny rybolov

Ikonickým „bozkávajúcim sa skalám“ v zálive Hạ Long hrozí kolaps, príčinou je aj nelegálny rybolov

24.8.2023 (SITA.sk) – Ikonickým „bozkávajúcim sa skalám“ v srdci vietnamského zálivu Hạ Long hrozí kolaps. Odborníci varovali, že zvyšujúca sa hladina mora a rybárske lode plávajúce príliš blízko skál spôsobujú ich eróziu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Záliv Hạ Long je plný stoviek ostrovčekov a je populárny medzi turistami, pričom v roku 2019 ich prilákal štyri milióny. Spomenuté „bozkávajúce sa skaly“ sú veľmi populárne medzi turistami.

Erózia skál

Ho Tien Chung z vietnamského Ústavu geovied a nerastných zdrojov vysvetlil, že nelegálny rybolov a neregulovaný turizmus pomáhajú urýchliť eróziu skál. Ústav pri svojom výskume zistil, že jedna turistická loď sa zastavila len 19 metrov od ostrovčeka.

Odborníci pozorovali hlboké trhliny prechádzajúce cez skaly a varovali, že sa bez prijatia opatrení môžu zrútiť. „Turisti môžu vidieť skaly, ktoré sú pri odlive nestabilné,“ povedal Ho Tien Chung s tým, že hladina vody je vtedy nízka a „odhaľuje oporné päty skál, ktoré sú postupne erodované, čo spôsobuje riziko zrútenia, ak sa čoskoro neprijmú žiadne opatrenia na ich ochranu a spevnenie“.

Cement na podopretie základov

Experti naliehajú na úrady, aby zabránili efektom erózie novými predpismi pre záliv, vrátane obmedzenia rýchlosti lodí, ktoré ním prechádzajú, len na 5-10 kilometrov za hodinu. Tiež by miestnych rybárov mali povzbudzovať, aby sa vyhýbali rybolovu v okolí skál. Do trhlín v skalách navrhujú dať cement na podopretie základov.

Viac k témam: erózia skál, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Ikonickým „bozkávajúcim sa skalám“ v zálive Hạ Long hrozí kolaps, príčinou je aj nelegálny rybolov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruská armáda sa orientuje na Západ, o päť až osem rokov bude pripravená na útok, tvrdí nemecký generál Breuer

Odhad generála je založený na jeho analýze, informáciách od spojeneckých spravodajských služieb a ozbrojených síl a vyhláseniach Putina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *