Home / SVET / Čínsky aktivista zjavne ušiel z vlasti na vodnom skútri, zadržali ho v Južnej Kórei

Čínsky aktivista zjavne ušiel z vlasti na vodnom skútri, zadržali ho v Južnej Kórei

23.8.2023 (SITA.sk) – Jazdec na vodnom skútri, ktorého zadržali v Južnej Kórei za údajný nelegálny vstup do krajiny, je podľa aktivistov významný čínsky disident, ktorý prešiel stovky kilometrov cez more, aby unikol z Číny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Prilba, ďalekohľad, kompas a palivo

Tridsiatnika zadržali 16. augusta neďaleko Inčchonu, na západnom pobreží Južnej Kórey neďaleko hlavného mesta Soul. V nedeľu o tom v tlačovej správe informovala pobrežná stráž v Inčchone.

Muža podozrievajú, že pricestoval z čínskej východnej provincie Šan-tung, ktorá sa nachádza asi 400 kilometrov cez Žlté more od Inčchonu. Mal pri sebe len prilbu, ďalekohľad a kompas, pričom k vodnému skútru mal pripevnených aj päť 25-litrových nádrží na palivo, uviedli ďalej v správe.

Keď dorazil do Južnej Kórey uviazol však na bahnitom pobreží a musel zavolať na tiesňovú linku. Následne ho vzali do väzby a jeho prípad v utorok odoslali prokurátorom v Inčchone, uviedla pobrežná stráž pre CNN.

Juhokórejské úrady nezverejnili meno muža a CNN nedokáže nezávisle overiť jeho totožnosť.

Vystupoval proti porušovaniu ľudských práv

Organizácia Dialogue China, ktorú založili čínski aktivisti a úzko spolupracuje s disidentmi, však tvrdí, že zadržaný muž je čínsky aktivista Kuon Pjung.

Muž, ktorý sa vrátil do Číny po absolvovaní Iowskej štátnej univerzity v Spojených štátoch, dlhodobo otvorene kritizuje autoritársku vládu a prísnu cenzúru.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Freedom House vystupoval proti porušovaniu ľudských práv na sociálnych sieťach a v roku 2014 sa zúčastnil na prodemokratických protestoch v Hongkongu.

Posmešnými prezývky mierené na čínskeho vodcu

Známy je aj jeho príspevok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter z augusta 2016, keď zverejnil svoju fotografiu v tričku s potlačou s niekoľkými posmešnými prezývkami čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga vrátane Xitler. Tweet už nie je dostupný.

Len o mesiac neskôr ho polícia zadržala a obvinila ho za komentáre na sociálnych sieťach, pričom čínske úrady niekoľko dní pred začiatkom súdneho procesu odvolali jeho právnikov, uvádza Freedom House.

Odsúdený za podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci

Vo vyhlásení čínskeho súdu z roku 2020 sa spomína Kuonov prípad, pričom sa uvádza, že ho súdili za podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci.

Aktivista spolupracujúci s organizáciou Dialogue China a pôsobiaci v Južnej Kórei, uviedol, že Kuona odsúdili na trest odňatia slobody a prepustili v marci 2019. V kontakte vraj s ním bol od augusta 2019, pričom Kuon vyjadril svoj zámer požiadať o azyl v zahraničí.

Viac k témam: Aktivista, Čínsky prezident, disident, Útek
Zdroj: SITA.sk – Čínsky aktivista zjavne ušiel z vlasti na vodnom skútri, zadržali ho v Južnej Kórei © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front

Rusko začalo zapájať jednotlivé jednotky svojej novovytvorenej 25. kombinovanej armády do boja na Ukrajine ako posily, čo redukuje pravdepodobnosť novej rozsiahlej ruskej ofenzívy v blízkej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *