Home / SLOVENSKO / Prípad Holanďana obžalovaného z vraždy priateľky prejedná súd odznovu

Prípad Holanďana obžalovaného z vraždy priateľky prejedná súd odznovu

23.8.2023 (SITA.sk) – Dokazovanie v kauze holandského lodného kapitána Gerrita Jana K. obžalovaného z vraždy priateľky Simony bude musieť Mestský súd Bratislava I vykonať odznovu.

Zrušenie verdiktu

Ako na stredajšom pojednávaní uviedol predseda senátu Michal Valent, obžalovaný totiž nesúhlasil so zmenou zákonného sudcu.

Prvostupňový súd sa prípadom bude zoberať už po druhý raz. Krajský súd v Bratislave totiž ešte v januári 2020 zrušil verdikt z roku 2016, ktorým vtedajší Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na 22 rokov väzenia. Dôvodom bol podľa odvolacieho súdu nedostatočne zistený skutkový stav veci.

Prepustenie z väzby

Obžalovaný sa na stredajšie pojednávanie dostavil bez sprievodu eskorty. Krajský súd v Bratislave totiž vyhovel jeho sťažnosti a prepustil ho z väzby.

Nestotožnil sa totiž z názorom prvostupňového súdu, že v prípade Gerrita Jana K. existuje riziko úteku. „Neurobil som to, som nevinný,“ vyhlásil pred senátom. Vypovedať vo veci však odmietol.

Incident sa odohral v roku 2014 v byte na Obchodnej ulici v Bratislave. Podľa obžaloby Gerrit Jan K. 25-ročnú Simonu najskôr udieral do hlavy a neskôr aj podpálil.

Motívom bola podľa obžaloby žiarlivosť. Okresný súd okrem trestu odňatia slobody uložil v roku 2016 obžalovanému aj povinnosť zaplatiť pozostalým odškodné 100-tisíc eur.

Obžalovaný bol pôvodne stíhaný väzobne, neskôr sa pre procesnú chybu dostal na slobodu. Na vyhlásení pôvodného rozsudku nebol prítomný.

Obnovený proces v tejto kauze sa mal pôvodne začať už v marci tohto roka. Holandský súd však vtedy ešte nerozhodol, či obžalovaného, ktorého v jeho rodnej krajine zadržali na základe zatykača, vydá na Slovensko.

Urobil tak až následne v apríli. Pojednávanie vytýčené na júl musel zase Mestský súd Bratislava I odročiť pre infekčnú chorobu obžalovaného.

Viac k témam: Holandský súd, Krimi, Súdny proces, Súdy, Väzobné stíhanie, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Prípad Holanďana obžalovaného z vraždy priateľky prejedná súd odznovu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezzásahový režim nenesie vinu za tragédiu v Monkovej doline, podobným situáciám sa podľa ochranárov nedá úplne vyhnúť

Ich častosť a závažnosť však môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, tvrdí iniciatíva My sme les.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *