Home / SVET / Litva zvažuje uzatvorenie hraníc s Ruskom i Bieloruskom, je pripravená na možné hrozby či provokácie

Litva zvažuje uzatvorenie hraníc s Ruskom i Bieloruskom, je pripravená na možné hrozby či provokácie

18.8.2023 (SITA.sk) – Litovská ministerka vnútra Agnė Bilotaitė nevylučuje možnosť uzatvorenia hraníc s Ruskom. Politička uviedla, že o tejto možnosti diskutovali s jej tímom a veliteľom pohraničnej stráže spolu s možnosťou uzavretia hraníc s Bieloruskom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Môžu existovať rôzne hrozby a my musíme byť pripravení,“ povedala pre verejnoprávneho vysielateľa LRT, informuje portál Európska pravda.

Bilotaitė zároveň povedala, že je teraz ťažké povedať, či automaticky uzavrú hranice s Ruskom, ak Litva úplne uzavrie hranice s Bieloruskom.

Teraz musím povedať, že nemáme žiadne reálne hrozby, ale vidíme, že existujú určité riziká a môžu nastať rôzne provokácie,“ vysvetlila.

Od 18. augusta Litva dočasne zatvorila dva zo šiestich hraničných priechodov s Bieloruskom. Veliteľ pohraničnej stráže Rustamas Liubajevas pritom vyjadril podporu zatvoreniu viac ako dvoch priechodov.

Poľsko a pobaltské štáty znepokojuje situácia na hraniciach s Bieloruskom po tom, ako do tejto krajiny prišli minulý mesiac žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny na pozvanie samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Spomenuté krajiny diskutujú o možnosti úplného uzavretia hraníc s Bieloruskom, ak si to bude vyžadovať situácia, a svoje kroky plánujú dokončiť koncom augusta.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Bieloruský prezident, Litovská ministerka vnútra, litovsko-bieloruské hranice, Uzatvorenie hraníc, Wagnerova skupina, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Litva zvažuje uzatvorenie hraníc s Ruskom i Bieloruskom, je pripravená na možné hrozby či provokácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Progresívci podporili za predsedníčku Európskej komisie von der Leyenovú, KDH očakáva od nej splnenie požiadaviek

Členovia Európskeho parlamentu opätovne zvolili do funkcie predsedníčky Európskej komisie Ursulu von der Leyen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *