Home / SVET / Spojené štáty sankcionovali ruských operatívcov, ktorí sú obvinení z priamej účasti na otrave Navaľného

Spojené štáty sankcionovali ruských operatívcov, ktorí sú obvinení z priamej účasti na otrave Navaľného

18.8.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie a vízové obmedzenia na štyroch ruských spravodajských pracovníkov obvinených z priamej účasti na otrave ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v roku 2020.

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií sankcionoval Alexeja Alexandrova, Konstantina Kudrjavceva, Ivana Osipova a Vladimira Panjajeva, ktorí sú operatívci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Panjajev údajne sledoval Navaľného pred jeho otravou a ostatní sú pracovníci Kriminalistického inštitútu FSB, tajného laboratória, ktoré údajne pracuje s jedmi.

Sankcie blokujú akýkoľvek majetok, ktorý môžu daní muži vlastniť v USA, a bránia im v obchodovaní s americkými občanmi a spoločnosťami. Ministerstvo zahraničia im a ich najbližším rodinným príslušníkom zakázalo vstup do USA. Štvoricu pritom rezort financií sankcionoval aj pred dvoma rokmi.

Navaľného, ktorý je jedným z najhlasnejších kritikov Kremľa, otrávili v auguste 2020. Počas letu zo sibírskeho Tomsku do Moskvy mu prišlo zle, tak lietadlo núdzovo pristálo v Omsku, kde ho hospitalizovali. Neskôr ho previezli do Berlína, kde strávil týždne v kóme, ale napokon sa zotavil. Široko sa predpokladá, že ho agenti FSB otrávili nervovoparalytickou látkou novičok.

Po návrate do Ruska v januári 2021 Navaľného zatkli a vzali do väzby za porušenie podmienky. Tento mesiac ho odsúdili na ďalších 19 rokov väzenia za extrémizmus.

Viac k témam: Otrava jedom, Ruská opozícia, Sankcie proti Rusku, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Spojené štáty sankcionovali ruských operatívcov, ktorí sú obvinení z priamej účasti na otrave Navaľného © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front

Rusko začalo zapájať jednotlivé jednotky svojej novovytvorenej 25. kombinovanej armády do boja na Ukrajine ako posily, čo redukuje pravdepodobnosť novej rozsiahlej ruskej ofenzívy v blízkej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *