Home / SVET / Bielorusko vyhlásilo dve básne z 19. storočia za extrémistické, zakázané sú aj knihy autorov z neskoršieho obdobia

Bielorusko vyhlásilo dve básne z 19. storočia za extrémistické, zakázané sú aj knihy autorov z neskoršieho obdobia

17.8.2023 (SITA.sk) – Bieloruská prokuratúra vyhlásila dve básne z 19. storočia za extrémistické. Diela Vincenta Dunina-Marcinkeviča vznikli počas nacionalistického povstania Kastuśa Kalinoŭskeho v roku 1863 proti Ruskému impériu.

Okrem básní označila prokuratúra za extrémistický materiál aj predslov k zbierke tvorby Dunina-Marcinkeviča, ktorý napísal literárny kritik Jazep Januškevič. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Odborníci označujú zákaz básní ako súčasť prechodu Bieloruska k totalitarizmu a znak toho, že režim rozširuje záťah na jeho kritikov.

Samozvaný prezident Alexander Lukašenko po voľbách v roku 2020, ktoré sú široko považované za zmanipulované, posilnil svoju moc a keďže je spojenec Kremľa, poskytol podporu Rusku pri jeho invázii na Ukrajinu. Mnohí odporcovia režimu sú nacionalisti, ktorým sa nepáči Lukašenkov proruský postoj.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Nezávislé médium Nexta informovalo, že zakázané sú aj knihy niekoľkých autorov z 20. storočia – Larisy Geňušovej, Uladzimira Njakljajeva, Lidije Arobejovej a Natalie Arsenevovej.

Viac k témam: Bieloruský prezident, Cenzúra, cenzúra v Bielorusku, Extrémisti, extrémistický materiál, Totalitný režim
Zdroj: SITA.sk – Bielorusko vyhlásilo dve básne z 19. storočia za extrémistické, zakázané sú aj knihy autorov z neskoršieho obdobia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko a Poľsko sa chcú podieľať na obnove Ukrajiny, ministri rokovali aj o posilnení spolupráce vo V4

Juraj Blanár rokoval s poľským ministrom zahraničných vecí o posilnení spolupráce v rámci V4 a pomoci východnému susedovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *