Home / SVET / Tím výskumníkov z Peru pomenoval nový druh hada po známom hercovi

Tím výskumníkov z Peru pomenoval nový druh hada po známom hercovi

17.8.2023 (SITA.sk) – Nový druh hada, ktorého objavili v Peru dostal meno po americkom hercovi Harrisonovi Fordovi. Tachymenoides harrisonfordi dostal svoje meno ako poctu umelcovmu aktivizmu v oblasti životného prostredia.

Tvory pomenované po hercovi

Ford je podpredseda neziskovej skupiny Conservation International, informuje spravodajský portál BBC. Osemdesiatjedenročný Ford, po ktorom nesú mená už aj mravec (Pheidole harrisonfordi) a pavúk (Calponia harrisonfordi), uviedol, že sa cíti pokorne.

„Títo vedci po mne pomenúvajú tvory, ale vždy sú to také, ktoré desia deti. Nerozumiem tomu. Svoj voľný čas trávim vyšívaním. Spievam uspávanky mojim bazalkám, aby sa v noci nebáli,“ povedal pre Conservation International.

Tím výskumníkov z Peru

Predstaviteľ legendárneho dobrodruha Indianu Jonesa, ktorý sa hadov bál, povedal, že v skutočnosti má tieto plazy rád a „s týmto si našiel rýchlu spriaznenosť“. „Ten had má oči, v ktorých sa môžete utopiť, a väčšinu dňa trávi opaľovaním sa pri jazierku so špinavou vodou – pravdepodobne by sme začiatkom 60. rokov boli priatelia,“ skonštatoval a dodal, že „je to pripomienka toho, že o našom divokom svete je stále čo sa učiť a že ľudia sú jednou malou časťou neuveriteľne obrovskej biosféry“.

Tachymenoides harrisonfordi je útly had, ktorý dorastá do dĺžky zhruba 40 centimetrov a nie je nebezpečný pre ľudí. Objavil ho tím výskumníkov z Peru a USA v peruánskom národnom parku Otishi.

Kríza biodiverzity

„Pre biológa je opísanie nového druhu a jeho zverejnenie pod jeho novým názvom jednou z najdôležitejších činností počas krízy biodiverzity,“ vyjadril sa vedúci vedec projektu Edgar Lehr a pripomenul, že „iba organizmy, ktoré sú známe, môžu byť chránené“.

Vedec dúfa, že objav upozorní na krízu vyhynutia, ktorej čelia druhy na celom svete. Plazy sú obzvlášť náchylné na vyhynutie a podľa štúdie, na ktorej spolupracovali výskumníci z Conservation International, je v súčasnosti ohrozená viac ako pätina všetkých plazov.

Viac k témam: Conservation International, Had, Otishi, Tachymenoides harrisonfordi, Zahraničie, Životné prostredie
Zdroj: SITA.sk – Tím výskumníkov z Peru pomenoval nový druh hada po známom hercovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mobilizácia prebieha „podľa plánu“, ale nie je dostatok výcvikových zariadení, hovorí Zelenskyj

Ukrajinci už cvičia v rámci Ukrajinskej légie v Poľsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *