Home / SVET / Česko ukončilo ratifikáciu obrannej dohody s USA, posledným krokom bol podpis premiéra Fialu

Česko ukončilo ratifikáciu obrannej dohody s USA, posledným krokom bol podpis premiéra Fialu

16.8.2023 (SITA.sk) – Česká republika v stredu ukončila ratifikáciu obrannej dohody s USA, ktorá prehlbuje vojenskú spoluprácu a uľahčuje prípadné nasadenie amerických vojakov na českom území.

Dohodu o obrannej spolupráci podpísal český premiér Petr Fiala, čo bol posledný krok ratifikačného procesu po júlovom schválení dohody v oboch komorách parlamentu a po tom, ako ju 1. augusta podpísal český prezident Petr Pavel.

Dohoda v čase ruskej agresie proti Ukrajine vytvára právny rámec pre možné nasadenie amerických vojakov na území Českej republiky. Česká ministerka obrany Jana Černochová podpísala dohodu spolu s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom 23. mája vo Washingtone.

USA majú podobné dohody s 24 ďalšími členskými krajinami Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), vrátane Poľska, Slovenska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Rumunska a Bulharska, ktoré tvoria východné krídlo NATO. Akékoľvek nasadenie amerických síl na území ČR by opäť musela schváliť česká vláda a parlament krajiny.

Viac k témam: Americký minister obrany, Česká ministerka obrany, Český premiér, Český prezident, obranná zmluva, Ratifikácia
Zdroj: SITA.sk – Česko ukončilo ratifikáciu obrannej dohody s USA, posledným krokom bol podpis premiéra Fialu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Riziko rozsiahlej ruskej ofenzívy je menšie, posily nasadzujú po častiach na roztiahnutý front

Rusko začalo zapájať jednotlivé jednotky svojej novovytvorenej 25. kombinovanej armády do boja na Ukrajine ako posily, čo redukuje pravdepodobnosť novej rozsiahlej ruskej ofenzívy v blízkej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *