Home / SVET / Uplynulo päť rokov od zrútenia mosta v Janove, príbuzní obetí volajú po spravodlivosti 

Uplynulo päť rokov od zrútenia mosta v Janove, príbuzní obetí volajú po spravodlivosti 

14.8.2023 (SITA.sk) – Taliansko si v pondelok pripomenulo piate výročie zrútenia mosta Morandi v Janove. Minútu ticha za 43 obetí sprevádzali výzvy po spravodlivosti, pričom mnohí vyhlásili, že nešťastie bolo výsledkom nedbanlivosti živenej chamtivosťou.

Obete chamtivosti

Minister infraštruktúry a dopravy Matteo Salvini povedal príbuzným obetí, miestnym obyvateľom a úradom na spomienkovej ceremónii v Janove, že ľudia, ktorí prišli o život, neboli obeťami povodní ani prírodnej katastrofy, ale skôr „obeťami chamtivosti a tých, ktorí si nerobili svoju prácu“.

Veľká časť mosta sa zrútila počas silnej búrky 14. augusta 2018. Prokurátori tvrdia, že obžalovaní vedeli, že mostu, ktorý bol postavený v 60. rokoch 20. storočia, hrozilo zrútenie a že pri údržbe sa šetrilo peniazmi. Projektant mosta odporučil pravidelnú údržbu, aby sa odstránila hrdza a aby lepšie čelil dôsledkom znečistenia.

58 obžalovaných

Minulý rok sa pred súd postavilo 58 ľudí, ktorí boli obvinení z neúmyselného zabitia a ďalších činov. Medzi obžalovanými boli bývalí manažéri a experti spoločnosti, ktorá spravuje mnohé talianske mosty a diaľnice, ako aj bývalí úradníci talianskeho ministerstva infraštruktúry a dopravy.

Most Morandi nahradil nový most, ktorý navrhol janovský architekt Renzo Piano. Je na ňom 43 lámp, ktoré pripomínajú obete kolapsu.

Viac k témam: Most Morandi, Tragédia, Zrútenie mosta
Zdroj: SITA.sk – Uplynulo päť rokov od zrútenia mosta v Janove, príbuzní obetí volajú po spravodlivosti  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nemecká polícia zastrelila muža, ktorý zabil jedného človeka a ďalších troch zranil

Muž napadol skupinu ľudí, ktorá sa pozerala na vysielanie zápasu v rámci Majstrovstiev Európy vo futbale.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *