Home / SLOVENSKO / Nový súdny proces s odsúdeným Muchom za členstvo v zločineckej skupine by sa mal začať v septembri

Nový súdny proces s odsúdeným Muchom za členstvo v zločineckej skupine by sa mal začať v septembri

11.8.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na 19. septembra hlavné pojednávanie vo veci Pavla Muchu, pôvodne odsúdeného v roku 2013 na 23 rokov za členstvo v zločineckej skupine sýkorovcov.

Porušenie práva na spravodlivý proces

Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) ešte v roku 2021 konštatoval, že v prípade Pavla Muchu došlo k porušeniu jeho práva na spravodlivý proces.

Odsúdil ho totiž rovnaký senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý v období rokov 2012 až 2013 schválil dohody o vine a treste s ďalšími ôsmimi obvinenými v rovnakej trestnej veci.

ESĽP vo svojom verdikte vyčítal postupu ŠTS napríklad to, že Pavol Mucha bol síce označený v rozsudkoch, ktorými boli schvaľované dohody o vine a treste iniciálami, ale text o prezumpcii neviny tam absentoval.

Kontrola elektronickým zariadením

Na základe tohto žiadal odsúdený obnovu konania. Tú najskôr ŠTS v auguste minulého roku nepovolil. Následne v novembri 2022 Najvyšší súd SR rozhodnutie zrušil a prikázal ŠTS rozhodnúť znovu.

ŠTS v tejto súvislosti v apríli tohto roku rozhodol o povolení obnovy konania a zároveň prepustil Pavla Muchu z výkonu trestu odňatia slobody. Nariadil mu však kontrolu elektronickým zariadením.

Viac k témam: Prezumpcia neviny, Rozsudok, Súdny proces, Súdy, Sýkorovci
Zdroj: SITA.sk – Nový súdny proces s odsúdeným Muchom za členstvo v zločineckej skupine by sa mal začať v septembri © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na hraničných priechodoch Záhon a Slovenské Nové Mesto sa pre obmedzenia na maďarskej strane tvoria kolóny kamiónov

Polícia v súvislosti s touto situáciou žiada vodičov prichádzajúcich k hraničným priechodom o zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *