Home / SLOVENSKO / Aupark Bratislava sa stáva útočiskom pre vtáky, netopiere a hmyz

Aupark Bratislava sa stáva útočiskom pre vtáky, netopiere a hmyz

29.6.2023 (SITA.sk) – Nový domov v nákupnom centre Aupark Bratislava získali nezvyčajní nájomníci – vtáky, netopiere a hmyz. Na samotnej budove a stromoch v okolí nákupného centra sú nainštalované búdky. Pomôcť majú s nedostatkom prirodzených miest na hniezdenie.

Rozširujúca sa mestská výstavba sťažuje vtákom aj ďalším druhom živočíchov budovanie hniezd. Niektoré druhy mestských vtákov boli navyše zvyknuté na tento účel využívať štrbiny a praskliny v panelákoch. Ich zatepľovaním však nedokonalosti vo fasáde miznú, čo výrazne ohrozuje napríklad dážďovníka. Ten je v našich mestách okrem iného veľmi užitočný pre reguláciu hmyzu, ktorého pochytá za jeden deň tisíce.

„Vtáky, ale aj netopiere a včely sú pre ekosystém mesta a v konečnom dôsledku aj pre nás, ľudí, veľmi dôležité. A to nielen tým, že regulujú množstvo hmyzu, no prispievajú aj k rozširovaniu semien či opeľovaniu. Dúfame preto, že projekt pomôže zastaviť ich postupné miznutie z Bratislavy a aspoň sčasti nahradí prirodzené hniezda,“ uvádza Veronika Košická, riaditeľka nákupného centra Aupark Bratislava.

Búdky sú určené pre dážďovníka tmavého, sokola myšiara, sýkorku veľkú, žltochvosta domového a netopiera. Pre včielku samotárku pribudol na budove Auparku hmyzí hotel. Na rozdiel od medonosných včiel totiž nežije v kolóniách.

Nákupné centrum novým projektom podporuje faunu, ktorú prirodzene priťahuje blízkosť Sadu Janka Kráľa a nábrežie Dunaja. Vďaka prírodným zónam totiž môžu aj v mestách vzniknúť vzácne a dôležité biotopy, ak im ľudia vytvoria podmienky.

Informačný servis

Viac k témam: Aupark, Aupark Bratislava, Hmyz, netopiere, PR, Vtáky
Zdroj: SITA.sk – Aupark Bratislava sa stáva útočiskom pre vtáky, netopiere a hmyz © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súd odročil dovolanie prokuratúry v neprospech dvojice z kauzy Judáš, Gašparovič neprišiel a podal námietku na Klimenta

Špeciálna prokuratúra dovolanie podala v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *