Home / SVET / Zelenskyj priznal, že ruské obranné línie sú kvalitné a ukrajinský postup na bojisku je pomalší, ako by si želal

Zelenskyj priznal, že ruské obranné línie sú kvalitné a ukrajinský postup na bojisku je pomalší, ako by si želal

22.6.2023 (SITA.sk) – Ukrajinská protiofenzíva je v počiatočných fázach menej úspešná a ruské sily sú schopnejšie, než očakávali západné odhady. Pre spravodajskú televíziu CNN sa tak vyjadrili dvaja západní predstavitelia a jeden vysoký predstaviteľ americkej armády. Protiofenzíva podľa jedného z nich zatiaľ „nespĺňa očakávania na žiadnom fronte“.

Komplikácie pre Ukrajinu

Ruské obranné línie sa podľa západných hodnotení ukázali ako dobre opevnené, čo ukrajinským silám komplikuje ich prelomenie. Ruské sily okrem toho úspešne brzdia ukrajinskú obrnenú techniku raketovými útokmi a mínami a tiež účinnejšie nasadzujú letectvo.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinské sily sa podľa jedného zo západných predstaviteľov ukázali ako „zraniteľné“ voči mínovým poliam a ruské sily ako „kompetentné“ v ich obrane. Upozornili pritom, že protiofenzíva je ešte len v počiatočnom štádiu a Spojené štáty aj ich spojenci „zostávajú optimistickí“, že ukrajinské sily časom dokážu dosiahnuť územné zisky.

Boj je pomalší, ako by si želali

Na komplexnejšie hodnotenie protiofenzívy, ktorú Ukrajina postupne spustila v posledných týždňoch, tak podľa CNN pravdepodobne počkajú minimálne do júla. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týždeň v rozhovore pre BBC tiež pripustil, že postup na bojisku v rámci ukrajinskej protiofenzívy v snahe opätovne získať územia okupované Ruskom, je „pomalší, ako by si želali“.

Zároveň však dodal, že „niektorí ľudia si myslia, že je to hollywoodsky film a očakávajú výsledky teraz. Tak to ale nie je. V stávke sú ľudské životy“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj priznal, že ruské obranné línie sú kvalitné a ukrajinský postup na bojisku je pomalší, ako by si želal © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pri Moskve sa zrútilo dopravné lietadlo, zomreli traja členovia posádky

Stroj vyštartoval zo závodu na výrobu lietadiel v meste Luchovicy, kde ho opravovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *