Home / EKONOMIKA / Mestá a obce žiadajú od Ódora spriechodniť aspoň časť zagarantovanej pomoci, chýba im 400 miliónov eur

Mestá a obce žiadajú od Ódora spriechodniť aspoň časť zagarantovanej pomoci, chýba im 400 miliónov eur

19.6.2023 (SITA.sk) – Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa opakovane obracia na súčasného premiéra Ľudovíta Ódora s požiadavkou čo najskôr spriechodniť aspoň časť zagarantovanej a v rozpočte schválenej pomoci samosprávam.

Podľa predsedu ZMOSu Jozefa Božika by to v prvom polroku znamenalo solidárnu pomoc vo výške 54 miliónov eur z takzvaného kompenzačného balíčka, ktoré by smerovali do slovenských miest a obcí.

Zhoršujúca sa situácia

Uviedol to v pondelok počas tlačového brífingu v úvode dvojdňového rokovania Rady ZMOSu na Štrbskom Plese. Ďalších 54 miliónov by podľa jeho slov malo byť riešených v druhom polroku.

ZMOS už má podľa slov jeho predsedu za sebou prvé konzultácie so súčasným premiérom a teraz čakajú na verdikt. Poukázal však pritom na zhoršujúcu sa situáciu v obciach a mestách.

V apríli sme si do istej miery vydobyli to, aby aspoň z časti boli kompenzované výpadky vo výške 750 miliónov eur, ktoré boli spôsobené bývalou vládou. Dosiahli sme to, že v apríli boli vyplatené naraz dane z príjmov právnických osôb a ten podiel, ktorý bol čiastočnou kompenzáciou. Kompenzácia dosiahla výšku 328 milióna eur,“ pripomenul Božik. Obciam a mestám však stále chýba 400 miliónov eur.

Rokovanie s politickými stranami

Podľa Božika bude ZMOS už v nasledujúcom týždni rokovať s politickými stranami. „V prípade, že nebude vôľa a záujem v dohľadnom čase, teda v priebehu minimálne prvého letného mesiaca prázdnin, ukončiť danú situáciu, budeme sa musieť pravdepodobne obrátiť na politikov, aby sa otvoril štátny rozpočet. Aby nám bolo vyplatené aspoň to, čo bolo prisľúbené, a to, čo bolo v rozpočte schválené,“ avizoval.

Pomoc Fast Care 2

ZMOS zároveň v súčasnosti rokuje aj o pomoci Fast Care 2, zameranej na financovanie potrieb utečencom pred vojnou z Ukrajiny. Nadviazať by mala na finančnú pomoc z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 127 miliónov eur. Božik pripomenul, že prvá časť pomoci bola viazaná na minulý rok, no samosprávy s pomocou neprestali ani po decembri.

Podľa jeho slov už v tomto smere padol prísľub zo strany ministra financií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka, podľa ktorého sa Fast Care 2 už pripravuje. Ako dodal, malo by ísť o objem 40 až 50 miliónov eur.

Viac k témam: Finančná pomoc, mestá a obce, odídenci, Samosprávy, Štátna pomoc
Zdroj: SITA.sk – Mestá a obce žiadajú od Ódora spriechodniť aspoň časť zagarantovanej pomoci, chýba im 400 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *