Home / KULTÚRA / Divadlo / Zomrel herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš, v SND pôsobil 35 rokov

Zomrel herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš, v SND pôsobil 35 rokov

17.6.2023 (SITA.sk) – Vo veku 91-rokov zomrel slovenský herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš. Narodil sa 14. júla v Radvani, dnešnej mestskej časti Banskej Bystrice a skonal v sobotu o 11:00. Bol tiež pedagógom a recitátorom. Po absolvovaní gymnázia, na ktorom hrával divadlo a recitoval, vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave, ktoré ukončil v roku 1955.

Prijal ponuku SND

V rokoch 1955-61 bol členom činohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, v roku 1961 však prijal ponuku Slovenského národného divadla v Bratislave, kde pôsobil 35 rokov, do roku 1996.

Bol tiež pedagógom Hudobnej fakulty VŠMU a dramatického odboru ĽŠU v Bratislave a od roku 1987 vedúci tajomník ZSDU. Až do roku 2022 učil na Akadémii umení v Banskej Bystrici, o ktorej založenie sa v roku 1997 výrazne pričinil.

Ochotníckej činnosti sa venoval už počas gymnaziálnych štúdií vo zväzáckom súbore, neskôr v Mestskom divadelnom združení v Banskej Bystrici, kde zaujal ako Ján v Kozom mlieku (1949) či Vinco v Bukoch Podpolianskych (1950).

Hereckým naturelom, impozantným mužným zjavom a príjemne zafarbeným, melodickým hlasom bol výrazným predstaviteľom rozmanitých typov mladých mužov v súčasnom i klasickom repertoári zvolenskej činohry – Dr. Habura (Pacient stotrinásť, 1955), Braňo (Nepokojná mladosť, 1957), Rohoň (Dobrodružstvo pri obžinkoch, 1959) či Eben (Túžba pod brestami, 1959).

Poézia a umelecký prednes

Sklon k heroickému pátosu a expresívnemu hereckému prejavu zúročil v podaní viacerých shakespearovských postavách. V hrách modernej svetovej dramatiky stvárňoval charakterové typologické portréty, v ktorých využíval realistické i štylizáciou ozvláštnené výrazové prostriedky: Dunois (Svätá Jana, 1961), Phyleus (Herkules a Augiášov chliev, 1963), ale tiež Jevtušenko (Človek s puškou, 1977) alebo Hermann (Bockerer, 1986).

Popri divadle pôsobil vo filme, účinkoval v televíznych inscenáciách aj v rozhlase. Hlavnú úlohu si zahral napríklad v legendárnom filme Paľa Bielika z obdobia prvej svetovej vojny Štyridsaťštyri (1957) či vo vojnovej dráme odohrávajúcej sa počas SNP Stopy na Sitne (1968). S menom Juraja Sarvaša bola spätá poézia a umelecký prednes.

V roku 1984 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 2009 mu prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky najmä v oblasti hovoreného umeleckého slova. Juraj Sarvaš sa uplatnil aj v hrách svetovej klasiky i v postavách súčasníkov v hrách slovenských dramatikov. Hral tiež vo viacerých televíznych inscenáciách pre deti a mládež, ale uplatnil sa i v dabingu.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš, v SND pôsobil 35 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Českú hereckú scénu zasiahla smutná správa, vo veku 85 rokov zomrela Jana Hlaváčová

Pred kamerou sa Hlaváčová naposledy objavila v roku 2011 v psychologickej dráme Petra Krištůfka Viditeľný svet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *