Home / SLOVENSKO / Cieľom pripomienky Svetového dňa utečencov je šíriť povedomie o výzvach ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy

Cieľom pripomienky Svetového dňa utečencov je šíriť povedomie o výzvach ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy

17.6.2023 (SITA.sk) – V sobotu si celý svet pripomína Svetový deň utečencov, a teda deň, ktorý je poctou ľuďom núteným utiecť zo svojej krajiny.

Bezplatný multižánrový program

Pri tejto príležitosti organizuje Nadácia Milana Šimečku, Slovenská humanitárna rada a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov podujatie Svetového dňa utečencov, ktoré odštartuje o 14:00 na Primaciálnom námestí v Bratislave.

Nadácia Milana Šimečku o tom informovala v tlačovej správe. Sprievod sa zavŕši na Tyršáku, kde je pre návštevníkov pripravený multižánrový program s aktivitami pre všetky vekové kategórie. Podujatie je bezplatné.

Svetový deň utečencov 2023 vyzdvihuje význam inklúzie pri poskytovaní nádeje, príležitostí a východísk pre milióny utečencov na celom svete.

Povedomie o výzvach

Cieľom podujatia je šíriť povedomie o výzvach, ktorým utečenci čelia a o potrebe účinných stratégií pri začleňovaní utečencov do hostiteľských komunít. Podstatu podčiarkuje téma tohto ročníka Nádej ďaleko od domova: Svet aj pre utečencov.

„Symbolom tohto dňa je dáždnik. Je to záchrana, istota a pomocník v núdzi. Preto ho ako štít chceme symbolicky rozprestrieť nad tými, ktorí to potrebujú. Nielen na Slovensku, ale po celom svete Dáždnikové pochody upozorňujú ako veľmi sú ľudia na úteku zraniteľní a potrebujú našu pomoc. Ukážme im našu spolupatričnosť počas osláv Svetového dňa utečencov, ale aj v ostatné dni,“ uviedla riaditeľka nadácie Veronika Fishbone Vlčková.

Dôležitý faktor krízy

Ako nadácia vysvetlila, začlenenie je dôležitým faktorom riešenia utečeneckej krízy, pretože umožňuje vysídleným osobám znovu získať kontrolu nad svojím životom a stať sa sebestačnými.

„Svet, ktorý prijíma utečencov a poskytuje im príležitosti, je svetom, ktorý podporuje nádej a pokrok,“ uviedla nadácia.

„Ráno sa v pokoji zobudiť, ísť do práce, cez víkend tráviť voľný čas so svojou rodinou alebo kamarátmi. To všetko sú pre mnohých z nás bežné veci. Čo je pre nás samozrejmosťou, si však nemôže dovoliť viac ako 35,3 milióna ľudí, ktorí boli nútení svoju krajinu opustiť, aby našli ochranu a lepší život ďaleko od svojich domovov,“ uzavrel riaditeľ Slovenskej humanitárnej rady Peter Devínsky.

Viac k témam: Nadácia, Svetový deň utečencov, Utečenec
Zdroj: SITA.sk – Cieľom pripomienky Svetového dňa utečencov je šíriť povedomie o výzvach ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini nereagoval na výzvu vetovať lex atentát, Organizácia Amnesty International Slovensko vyjadrila sklamanie

Na vetovanie zákona ho vyzvali listom, pod ich výzvu pre hlavu štátu sa podpísalo takmer 10-tisíc ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *