Home / EKONOMIKA / Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS o príspevku na opatrovanie detských onkologických pacientov

Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS o príspevku na opatrovanie detských onkologických pacientov

16.6.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom, aby rodičia detských onkologických pacientov po ukončení liečby ich detí dostávali príspevok na opatrovanie. Legislatívny návrh od poslancov z klubu Sloboda a Solidarita (SaS), ktorý parlament v máji posunul do druhého čítania, považuje ministerstvo práce za nesystémový a nevykonateľný.

Výnimka by poprela charakter príspevku

Návrh zákona sa zameriava na finančnú podporu rodičov detí, ktoré trpia jednou zo stanovených diagnóz.
„Takto koncipovaná právna úprava opomína účel zákona, ktorým je podpora začlenenia fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti,“ argumentuje ministerstvo. Upozorňuje na to, že účelom peňažného príspevku na opatrovanie nie je finančná podpora, resp. kompenzácia straty príjmu osôb vykonávajúcich opatrovanie.

„Ustanovenie výnimky výlučne vo vzťahu k osobám s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a osobám zaradeným do transplantačného programu pre peňažný príspevok na opatrovanie, by bolo popretím základného charakteru peňažného príspevku na opatrovanie,“ dodáva ministerstvo práce.

Zabezpečenie podpory po ukončení liečby

Od septembra tohto roka by príspevok na opatrovanie mohli úrady práce a sociálnych vecí vyplácať aj rodičom, ktorí opatrujú maloletých pacientov s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a maloletých pacientov zaradených do transplantačného programu.

V novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia to navrhujú poslanci z klubu SaS Tomáš Lehotský, Vladimír Ledecký a Anna Zemanová. Novelou zákona chcú zabezpečiť rodičom detských onkologických pacientov finančnú podporu po ukončení onkologickej liečby ich detí.

Problém zamestnať sa kvôli ochoreniam

„V tomto období je pre mnohých rodičov takýchto detí nemožné zamestnať sa vzhľadom na intenzívnu starostlivosť, ktorú sú nútení poskytovať svojmu dieťaťu, no zároveň v súčasnosti nemajú nárok na finančnú podporu od štátu,“ uviedli liberálni poslanci. Osobou s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanou na opatrovanie by tak boli aj maloletí pacienti s onkologickým ochorením, hematoonkologickým ochorením a maloletí pacienti zaradení do transplantačného programu.

Dĺžku odkázanosti na opatrovanie má určovať posudkový lekár v rozmedzí od jedného do dvanástich mesiacov od ukončenia aktívnej liečby týchto maloletých pacientov. Aktívnou liečbou má byť podávanie onkologickej alebo hematoonkologickej liečby.

Viac k témam: Návrh zákona, Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, Poslanci, Predsedníčka strany, Príspevok na opatrovanie
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom SaS o príspevku na opatrovanie detských onkologických pacientov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *