Home / SLOVENSKO / Minister Sklenár ocenil záujem Nemecka o našu bezpečnosť, vyzdvihol aj dodanie dvoch systémov Mantis

Minister Sklenár ocenil záujem Nemecka o našu bezpečnosť, vyzdvihol aj dodanie dvoch systémov Mantis

12.6.2023 (SITA.sk) – Minister obrany Martin Sklenár ocenil kontinuitu záujmu nemeckej strany o bezpečnosť Slovenska, a to iniciatívu ďalej poskytovať svoje kapacity na posilňovanie spôsobilostí slovenských ozbrojených síl.

V rámci bilaterálneho rokovania štátnu tajomníčku nemeckého ministerstva obrany Siemtje Möller informoval o zámere rýchleho obstarania systému protivzdušnej obrany veľmi krátkeho a stredného dosahu, pričom vyzdvihol darovanie dvoch systémov protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu Mantis, ktoré posilnia kontrolu slovenského vzdušného priestoru.

Slovensko ako strategický partner

Sklenár zároveň v rámci nedeľňajšieho rokovania s partnermi z Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka absolvoval rozhovory týkajúce sa spoločných záujmov v oblasti obrany a bezpečnosti či posilňovania východného krídla NATO.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nemecko je pre Slovensko a aj ostatné krajiny V4 strategickým partnerom a som rád, že spolupráca v rámci medzinárodných organizácií a multilaterálnych rokovaní sa čoraz viac prenáša aj na praktickú úroveň, a to predovšetkým pri zvyšovaní obranyschopnosti a podpore obranného priemyslu,“ uviedol šéf slovenského rezortu obrany Sklenár.

S nemeckou tajomníčkou Möller sa taktiež zhodli, že nemecké tanky Leopard ponúkajú potenciál na ďalšie prehlbovanie regionálnej obrannej spolupráce. Leopardmi aktuálne disponujú už všetky krajiny V4.

Summit NATO vo Vilniuse

Ako ďalej informovala Mária Precner z rezortu obrany, tanky Leopard 2A4 sú postupne dodávané na Slovensko ako dar od Nemecka za poskytnutie bojových vozidiel pechoty (BVP-1) Ukrajine. „Nemecko plánuje transformáciu svojho príspevku v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO pôsobiacej na Slovensku, ktorú taktiež posilní týmto typom tankov,“ dodala Precner.

S nemeckou tajomníčkou Möller, poľským veľvyslancom Krzysztofom Strzałkom, námestníkom českej ministerky obrany Danielom Blažkovcom a maďarským ministrom obrany Kristófom Szalay-Bobrovniczkym šéf slovenskej obrany zároveň prediskutoval pozície krajín V4 a Nemecka pred júlovým summitom NATO vo Vilniuse (Litva).

Summit bude príležitosťou jasne artikulovať naše záujmy smerujúce k posilneniu našich obranných spôsobilostí, ako aj možnosťou vyslať jasný signál, že sme naďalej odhodlaní podporovať ukrajinských obrancov v snahe získať späť Ruskom okupované územia,“ tvrdí Sklenár.

Viac k témam: Bojový tank Leopard 2A4, Minister obrany SR, Summit NATO, Systém protivzdušnej obrany MANTIS
Zdroj: SITA.sk – Minister Sklenár ocenil záujem Nemecka o našu bezpečnosť, vyzdvihol aj dodanie dvoch systémov Mantis © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Auto skončilo vo vodnej nádrži v Suchej nad Parnou, polícia v ňom našla človeka bez známok života

Policajti sa budú okolnosťami tragédie ďalej zaoberať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *